fot. Gmina Przyjazna Pszczołom

Piaseczno wśród 10 gmin wyróżnionych za działania na rzecz pszczół

Gmina Piaseczno przystąpiła do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom a nasze działania na rzecz owadów zapylających zostały docenione – znaleźliśmy się wśród 10 gmin, które zostały wyróżnione nagrodą specjalną w postaci atrakcyjnych tablic edukacyjnych. Dzięki nim mieszkańcy w bardzo przystępny sposób będą mogli zyskać wiedzę na temat niektórych gatunków pszczół oraz niezbędnych im do przetrwania roślin.

Tablica, którą otrzymaliśmy jest dwustronna i spełnia dwie funkcje: informuje, jak każdy z nas może dbać o te pożyteczne owady sadząc rośliny przyjazne pszczołom, ale jest też okazją do nauki poprzez zabawę. Dzięki ruchomym kostkom można poznać niektóre gatunki pszczół i kwiaty zapewniające im pokarm. Na terenie naszej gminy tablicę edukacyjną można znaleźć na skwerze przy ul. Młynarskiej w Piasecznie.

Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom powstał w ramach programu “Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Przystąpiliśmy do niego, żeby zadbać o dobro owadów zapylających i wdrożyć działania, które sprzyjają ich ochronie. W ten sposób dołączyliśmy do grona prawie 200 gmin z całej Polski, które podpisały Manifest i wraz z nimi staliśmy się częścią pszczołoprzyjaznej społeczności.

Spośród tych gmin organizatorzy akcji “Z Kujawskim pomagamy pszczołom” wyróżnili 10. Wśród nich znalazła się nasza gmina. Jakie działania podjęliśmy, aby pomóc owadom zapylającym?

W 2018 roku na terenie gminy Piaseczno planowana jest kontynuacja nasadzeń drzew i krzewów m.in. z gatunków miododajnych.
Ponadto jak co roku wykonane zostaną nasadzenia z roślin jednorocznych w trzech zmianach (wiosna, lato, jesień, zima). Planowane jest także założenie kilku łąk kwietnych.

Gmina Piaseczno jest na etapie projektowania nasadzeń na 2 skwerach – biorąc pod uwagę rośliny przyjazne pszczołom.
Lokalni pszczelarze prowadzą na terenie gminy Piaseczno kampanię informacyjną zarówno w szkołach jak i na terenie sołectw i ogródków działkowych.

Co musiały zrobić gminy, aby dołączyć do Manifestu?

Na terenie gminy założyć Miejsca Przyjazne Pszczołom, czyli takie, gdzie występują rośliny nektaro- i pyłkodajne, dobrane tak, aby okresy ich kwitnienia zapewniały ciągłość pożywienia dla pszczół.

Przy pielęgnacji terenów zielonych należących do gminy stosować naturalne nawozy i środki ochrony roślin.
Edukować mieszkańców na temat roli pszczół i owadów zapylających dla człowieka i przyrody. Zachęcać ich do zakładania Miejsc Przyjaznych Pszczołom w ogrodach, na tarasach i balkonach.
Dbać o zachowanie różnorodności biologicznej na terenie gminy.

Wszystkie partnerskie gminy, można znaleźć na mapie www.pomagamypszczolom.pl

Źródło: Gmina Piaseczno

Podoba ci się:

Komentarzy (4)

  1. Dlaczego park przy Ogrodowej, chluba naszych radnych, jest jednym wielkim zaniedbanym CHWAŚCISKIEM ? Proponuje wypad do Parku Przy Bażantarni na Kabatach, aby porównać stopień troski o te kawałki zieleni. A może nasz park jest rezerwatem przyrody, gdzie ingerencja człowieka jest surowo zabroniona?
    Stopień zaniedbania naszego parku jest tak skandaliczny,że nawet pszczoły omijają go z daleka…

    • bo to jest park na miarę naszych możliwości!

  2. do kiedy obowiązuje dzierżawa parku ?

  3. Przepraszam za uwagę poza temetem, ale co z poniższą sprawą – wrzesień się zbliża:

    http://jozefoslaw24.pl/2017/07/ogolnodostepny-teren-rekreacyjno-sportowy-w-julianowie/