ul. Spacerowa - projekt

Rondo do końca września, Spacerowa wstrzymana przez rodziców, chodnik przy Geodetów dopiero w 2019 – radny Robert Widz o inwestycjach w Józefosławiu

Tekst zamieszczony poniżej ukazał się 7.09.2018 na stronie prowadzonej przez radnych – Jozefoslawdwazero.pl

Rondo Geodetów/Wilanowska

Cieszymy się z postępu prac, zmiany widać z dnia na dzień. Na jezdniach ułożona została pierwsza warstwa asfaltu. Wszystko idzie zgodnie z planem i spodziewamy się zakończenia prac w ostatnim tygodniu września, czyli między 25 a 28 września. Wtedy też wrócą na swoją trasę autobusy linii 739.

ul. Geodetów – odcinek od ul. Tenisowej do ul. Julianowskiej

Jest decyzja ZRID na budowę tego odcinka. Za kilka dni będzie wiadomo, czy nie będzie odwołania od tej decyzji do wojewody. Przetarg na budowę tej ulicy ma być ogłoszony w tym roku a sama budowa planowana jest na 2019 r.

ul. Cyraneczki – odcinek od ul. Ogrodowej do ul. Kuropatwy

Ulica w takim stanie ciągle czeka na decyzję wojewody w sprawie odwołania od decyzji ZRID. Przykro na to patrzeć, ale jak wcześniej pisałem, przestałem się tym złościć i frustrować, trzeba poczekać i tyle. Nie ma mowy o żadnej przejezdności, bo wykonawca nie weźmie odpowiedzialności za ewentualne szkody, które mogłyby się zdarzyć. Po decyzji wojewody gmina złoży do Starostwa Powiatowego kolejny wniosek o ZRID (jest już gotowy). Po uzyskaniu decyzji prace zostaną kontynuowane. Skrzyżowanie ul. Cyraneczki z ul. Ogrodową zamieni się w rondo, przebudowane zostanie skrzyżowanie ul. Cyraneczki z ul. Osiedlową i fragment ul. Kuropatwy. Wtedy uzyskamy kolejne połączenie z ul. Puławskiej a wyzwaniem będzie współpraca z Lesznowolą. Tymczasem gmina Lesznowola buduje kolejne progi zwalniające, zmienia organizację ruchu. Moim zdaniem nie poprawia to bezpieczeństwa uczestników ruchu, w szczególności pieszych i rowerzystów. Żadne szykany nie powstrzymają kierowców przed korzystaniem z tego połączenia Józefosławia z ul. Puławską, natężenie ruchu będzie coraz większe.

Remont ul. Ogrodowej i budowa ul. Prymulki

Wykonawca przygotowuje dokumentację projektową zarówno dla ul. Prymulki jak i dla ul. Ogrodowej. Uzyskanie stosownych uzgodnień i pozwoleń planowane jest na koniec roku. Wtedy poznamy harmonogram prac. Nowe ulice zobaczymy na wiosnę 2019 r. Ulica Ogrodowa będzie miała po jednej stronie 3 metrowy chodnik a po drugiej dodatkowe miejsca parkingowe tam, gdzie to możliwe. Ul. Prymulki połączy ul. Ogrodową z Osiedlową i też będzie miała dodatkowe miejsca parkingowe.

Budowa ulicy Spacerowej

Budowa rozpoczęła się od odcinka pomiędzy szkołą a ul. Działkową. Trwają rozmowy pomiędzy gminą a dyrekcją szkoły i Radą Rodziców na temat budowy ulicy w okolicy szkoły. Na skutek protestów części mieszkańców dotyczący wycinki drzew i lokalizacji przystanków komunikacji miejskiej, burmistrz wstrzymał prace na tym odcinku. Wrzesień ma przynieść odpowiedź czy będą zmiany w projekcie technicznym i jaki jest możliwy harmonogram prac.

ul. Olchowa

We wrześniu ma być ogłoszony przetarg na budowę ul. Olchowej, która w swoim zakresie ma przebudowę ul. Ogrodowej – mostu nad Rowem Jeziorki i kanalizacji deszczowej na odcinku do ul. Olchowej. W budżecie 2018-2019 r. zarezerwowane są środki w wysokości nieco ponad 2 mln zł, co zapewne będzie niewystarczające. Trzeba poczekać na wyniki przetargu i wtedy zobaczymy co dalej. Będziemy oczywiście zabiegać o zwiększenie środków finansowych na to zadania.

ul. Krótka

Projektowanie tej ulicy toczy się już od 2015 r. Protesty części mieszkańców tej ulicy przeciwko budowie ulicy w szerokości określonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (10m) skłoniły burmistrza do decyzji, aby projektować ulicę o mniejszej szerokość. Na takie rozwiązanie trzeba uzyskać zgodę właściwego ministra – ale najpierw przygotować kompletną dokumentację techniczną. Takiej zgody nie udało się uzyskać i dokumentacja projektowa w dużej części “poleciała do kosza”. Projektant dostał nowe zlecenie i opracował nową dokumentację techniczną, w której ul. Krótka ma 10 m szerokości na całej długości. Uzyskanie decyzji ZRID planowane jest na koniec roku.

ul. Cyraneczki – odcinek od ul. Sybiraków do granicy gminy Konstancin – Jeziorna

Projekt techniczny i wniosek o wydanie decyzji ZRID jest gotowy, ale nie został jeszcze złożony do Starostwa. Okazało się (jak zwykle coś się okazuje..) że jest problem z własnością jednej działki. Rada Miejska w Piasecznie i Rada Powiatu podjęły już stosowne uchwały dotyczące regulacji własności gruntów, po których przebiega ul. Cyraneczki. W skrócie: grunty które kiedyś gmina przekazała powiatowi, muszą teraz wrócić do gminy, bo inaczej powiat mógłby się domagać odszkodowania od gminy.. Na szczęście w tym przypadku to opóźnienie da się nadrobić – uzyskanie decyzji ZRID jest planowane na koniec roku. Budowa tej ulicy zaplanowana jest w budżecie gminy na 2020 r. i jest powiązana z budową drogi 10 KDL w Konstancin-Jeziornej. Tamtejsza gmina jest w takcie wykonywania projektu technicznego i uzyskania decyzji ZRID a zadanie to jest finansowane z dotacji gminy Piaseczno. Jak będą obie decyzje ZRID można będzie myśleć o przyśpieszeniu budowy zarówno ul. Cyraneczki jak i 10 KDL. Rok 2019 jest całkiem realny.

ul. Okulickiego – droga wojewódzka 721

Tu też widać zaawansowanie prac drogowych, które na odcinku od Julianowskiej do ul. Puławskie mają się zakończyć we wrześniu. W pierwszym tygodniu października planowane jest otwarcie obu jezdni „na gotowo” i uruchomienie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ul. Julianowską. Wreszcie poprawi się bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu i będziemy mogli skreślić go ze listy piaseczyńskich węzłów gordyjskich.

ul. Chyliczkowska – zmiana organizacji ruchu

W sierpniu 2018 r. GDDKiA zakończyła przebudowę skrzyżowania ul. Chyliczkowskiej z ul. Armii Krajowej (drogą krajową 79). Jednocześnie powiat zmienił organizację ruchu na ul. Chyliczkowskiej, która stała się ulicą dwukierunkową. Od początku jestem wielkim zwolennikiem tego rozwiązania – wreszcie kierowcy, którzy chcą wjechać do Piaseczna od strony Konstancina nie muszą „pakować się” na skrzyżowanie ul. Puławskiej z Okulickiego lub krążyć po centrum miasta. Dotyczy to również mieszkańców Józefosławia, Julianowa, Chyliczek, Chylic. Po przebudowie skrzyżowania ul. Okulickiego i Julianowskiej, zyskujemy nową możliwość wjazdu do Piaseczna. Pomimo bardzo pozytywnych opinii samych kierowców, na ostateczną ocenę, czy wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na ulicy Chyliczkowskiej przyniosło korzyści dla układu drogowego w Piasecznie trzeba poczekać do połowy września. Wtedy już będzie wiadomo, jak rozkłada się natężenie ruchu zarówno na tej ulicy jak i okolicznych skrzyżowaniach i podjąć stosowne działania, np. modernizację sygnalizacji świetlnej na kolejnych skrzyżowaniach.

Robert Widz
Radny Rady Miejskiej w Piasecznie
7.09.2018

Źródło: strona radnych z Józefosławia www.Jozefoslawdwazero.pl

Więcej:

Wycinka drzew przy szkole wstrzymana – oświadczenie burmistrza

„Nie widziałem w gminie, aby sołtys jakiejś wsi w taki sposób dbał o jej interesy” – radny wytyka błędy Sołtysowi Józefosławia

10 – lecie szkoły w Józefosławiu

„Przedstawiciele Gminy, z radnymi na czele przeprowadzają konsultacje, przyjmują wnioski i uwagi, obiecują pomoc, a następnie to wszystko trafia do kosza”

„Nie widziałem w gminie, aby sołtys jakiejś wsi w taki sposób dbał o jej interesy” – radny wytyka błędy Sołtysowi Józefosławia

Podoba ci się:

Komentarzy (45)

 1. blablablablablabla ściema, za ściemą, rodzice nic nie wstrzymali prace nie zostały wstrzymane, ostatnio widziałem jak panowie na spacerowej działali. Temu Panu już podziękujemy, nawijać makaron i zdjęcia na stronke wie jak zrobić a jak dbać o interesy mieszkańców i rodziców już nie. Pani w gumiakach, która jest jego ozdobą też już podziękujemy :D

 2. Wszyscy winni tylko nie oni wladza

 3. Nieudacznictwo .Dobrze że za chwilę wybory.

  • Nikt wam tyle nie zrobił co sołtys Jasiu D. Głosujcie na niego to cofniecie się do 19go wieku…

  • Dobrze powiedziane, rozkopane ale tylko przed wyborami! Syf kiła i mogiła !

 4. a ja chętnie poznałabym zdanie mieszkańców, chciałabym je choć raz móc przeczytać na stronie Pana Widza i Pani Krzyszkowskiej-Sut. Obawiam się, że się tego nie doczekam bo Szanowni Państwo reprezentują głos gminy, swojej partii rządzącej i nikogo więcej.

 5. Obłuda i zakłamanie. To jest wsłaśnie całe te towarzystwo czyli ekipa Widza. https://www.facebook.com/472552069514387/photos/a.473533939416200/564039887032271/?type=3

  • Ale to śmierdzi !!!!

   • Rzeczywiście syf! Ludzie co Wy macie w głowach, myślicie że to nie wyjdzie !? Że to zostanie zapomniane?!

  • Jeśli masz jakiekolwiek informacje kompromituję p. radnego to po prostu je ujawnij.
   O czym świadczy samo zdjęcie, na którym go nawet nie ma..!?

 6. A co z przebudową geodetów i energetycznej do puławskiej?

 7. Wstrzymane, wstrzymane, bo część mieszkańców, część rodziców, część ekologów, część nie wiadomo kto, jest niezadowolona.Toć to totalna bzdura, przecież zawsze i wszędzie znajdzie się jakaś CZĘŚĆ… Przede wszystkim jest to dobra wymówka , aby wstrzymać rozwalone prace, a najlepiej NIC NIE ROBIĆ. „Chcieliśmy, ale JAKAŚ CZĘŚĆ mieszkańców, rodziców …”

 8. Panie Widz, proszę o precyzyjną informację, nie wybiórczą ! Jeśli już Pan opisuje sytuacje to proszę opisać je również z perspektywy mieszkańca, rodzica, który mieszka przy danej drodze lub protestował w sprawie. Od początku Pańskiej kadencji dał się poznać jako osoba, która w ogóle nie słucha swoich wyborców. Jest mi wstyd, że na Pana głosowałam.

 9. tyle robione co nigdy a i tak źle!!!!!!, lepiej wybrać PISsołtysa z jego kółkiem różańcowym, i jak się dorwą do koryta to będzie wspaniale.

  • Lepiej wybrać kółko różańcowe Sutów, Widzów, Czerwieńców wówczas będzie więcej zdjęć na stronce i nic więcej.

 10. A co z ul. Urbanistów i ul. Polną? Kolejne osiedla rosną a nie ma jak wjechać i wyjechać. Piesi walczą o życie na poboczach. Placu zabaw jak nie było tak nie ma. Wysypisko przy torach dalej zarasta nietknięte. Podobno przy Zimowej miała być szkoła – będzie? Kiedy? To miejsce ma mega potencjał. Czemu tam nie stworzycie przestrzeni publicznej? Z myślą o szkole i nowych osiedlach. Łąki są jeszcze po horyzont – nie prywatne. Aż się prosi o działanie zanim developerzy położą na wszystkim łapę reklamując się jako „zielone serce Józefosławia”.

  • ale tam nikt ze znajomych ‘władzy’ nie mieszka,więc nic się nie dzieje. O zagospodarowniu tego terenu pomyślą jak już będzie nastawiane kilka bud bez ładu i składu….Oni myślą 5 lat za późno zamiast 5 lat wcześniej……

 11. Osoby WIDZ=PUTKIEWICZ i SUTOWA=WOŹNIAKOWA Dziękujemy już wam. Uważam, że słabo wypadliście. To co zrobiliście to kpiny. Raczej znani jesteście tylko z lanserki i takich artykułów https://www.haloursynow.pl/artykuly/polityczny-folwark-w-domu-kultury-dyrektorka-zatrudnila-radna-po,9747.htm

  • Kolesiostwo!!!! Wstyd!!!

 12. Wszyscy jedynie narzekają. Pewnie nie mieszkali tutaj 10 lat temu lub nie chcą pamiętać jak wyglądały drogi bez chodników i ścieżek
  Skąd w tych czasach tyle frustracji i roszczeń? Może popytajcie kochani rodziców lub poczytajcie coś poza FB. Psioczyc to każdy potrafi.

 13. Szanowni Państwo,
  A ja właśnie mieszkam ponad 10 lat w Józefosławiu. Pamiętam Ogrodową gruntową na wysokości Jeziorki i bez chodników na połowie długości. Wilanowska bez chodników, brak autobusu w całym Józefosławiu i naprawdę mogłabym wymieniać długo ile się zmieniło, ale wiele osób nic nie jest w stanie zadowolić. A ja właśnie głosowałam na Pana i szczerze mówiąc tylko z Pana publikacji na tej stronie wiem co się dzieje. Powodzenia.

  • Ogrodowa miała nierozstrzygnięty przetarg na całość jak w 2000r v-ce burmistrzem był Pan Dąbek. Dla ciekawości podam ze tą inwestycje zablokowała dzisiejsza czołowa działaczka platformy Magda Wożniak promotorka dziś Pana Putkiewicza.

 14. tez mieszkam tutaj ponad 15 lat, i to co zostało zrobione przez ostatnie kilka i to co jest robione aktualnie zasługuje na najwyższe pochwały. Brawa dla Pana Roberta i Pani Kasi, to oni walczą i budują drogi, chodniki, zieleń, stojaki na rowery, ławki. To dzięki takim osobom powstała ulica XXI wieku jaka wcześniej była wielkim jeziorem. I powstała zanim weszli do Samorządu – kto z was malkontentów coś zrobił dla JJ? Pewnie, że się wszystkim nie dogodzi, ale dosyć tego kładzenia kłód pod nogi, negowania, torpedowania i opóźniania, straszenia, mydlenia oczu we wszystkie co się da przez PISsołtysa i jego popleczników. Jaki jest wasz wkład w rozwój JJ? Jaka inwestycja została przyśpieszona dzięki waszym działaniom? Wszystkie są negowane i hamowane. Jaki jest wasz interes w tym? Czemu chcecie tych ludzi odsunąć od samorządu, co Wy więcej zrobicie?? Mieliście swój czas i efektów brak!!!

  • Walczą i budują ?? Chyba raczej podpinają się pod inicjatywy…

   Robią pikniki i piszą o tym co inni robią

   Po 4 latach ciszy…

   Panu i Pani już podziękujemy

   Dajmy szansę innym którzy nie będą robić dla elektoratu tyko dla mieszańców i potrzeb!

  • ile deweloper płaci za reklamę w twojej gazetce ?

 15. „Marian tu jest jakby luksusowo!” Piekne laurki, pisane przez jedną i tą samą osobę, pod rożnymi nickami. Roszczeniowi?! A no roszczeniowi, płacimy tu podatki wiemy jak wyglądają porządne osiedla, drogi, ścieżki rowerowe, zieleń publiczna. Piaseczno to kupa, wielka kupa, którą trzeba uprzątnąć bo śmierci. Obecna ekipa zbiera żniwa po poprzedniej, internet nie zapomina wystarczy poszukać nawet tu na j24. Laurki wystawiać możecie ale ludzie głupi nie są.

 16. czas na zmiany!!! Józefosław się zawiódł na obecnych radnych. Tłumaczy się winny – wystarczy spojrzeć na Józefosław, co miało być, a co jest. Jeszcze pamiętam te obietnice sprzed czterech lat, jak zmieni się Józefosław – drogi, chodniki, wizualizacje, bajki, bajki itd. I to przy dobrych kontaktach z gminą Piaseczną i wspaniałej przyjaźni z zastępcą burmistrza. A tu co – tu rozkopane, tam rozkopane, wszystko niszczeje, teraz szkoła, priorytety – nic nie ma, bo coś tam. Jednym słowem czas na zmiany…

 17. Narzekamy, ale prawdą jest,że w ostatnich 8 latach (tyle lat mieszkam w Józefosławiu)
  bardzo dużo zmieniło się na plus.Na pewno nie wszystkie obietnice przez te lata zostały zrealizowane, ale jednak Józefosław zyskał nowe, lepsze oblicze. Tracimy przez różnego rodzaju walki polityczne, protestujących częściowo mieszkańców, właścicieli posesji, ponoć rodziców, a to uleganie wiecznie niezadowolonych spowalnia, utrudnia inwestycje.Zawsze znajdzie się grupa niezadowolonych, protestujących, ale czy zawsze w historii demokracja, uleganie wszystkim zdawało egzamin?
  Generalnie nasza okolica jest zaniedbana ( np.park, zachwaszczone nowe ulice),
  nie jest sztuką stworzyć, ale później utrzymać w należytym stanie.

 18. Już pytałem przed rozpoczęciem roku. Pytałe na FB Urzędu Gminy i zero reakcji czy odpowiedzi. Więc zapytam jeszcze raz:
  Jest budowa ronda geodetów/wilanowska. Dlaczego l-39 pokrywa się praktycznie z 739? Jak dzieci z bloków przy Energetycznej, Tenisowej, XXI wieku, wilanowskiej itd. mają dojechać do szkoły? Nie można pokierować l-39 dalej puławską, w energetyczną, dookoła piotra i pawła i dalej Wilanowską? Jakoś trzeba rozwiązać problem z dowozem dzieci do szkoły.

  • Nie zgadzam się, aby L-39 pokrywało się na Wilanowskiej z 739. L-39 mogłoby pojechać od Puławskiej do Energetycznej do ronda i W LEWO do Ogrodowej i dalej swoją trasą do Piaseczna. Na ww. odcinku też mieszkają ludzie i potrzebują kontaktu ze światem! W Piasecznie przedłużka do Dworca PKP. No i częstotliwość: w szczycie przynajmniej co 30 min, co oznacza trzeci autobus.

 19. Sporo się zmienił na plus. Ale rozkopanie wszystkie go w rok wyborczy to ryzykowna strategia. Trzeba było to rozłożyć na kilka lat.

  Co do wycinki drzew. Protesty… Ale może gdyby było dużo nasadzeń nowych drzew nie byłoby protestów? Nie jest najlepszy pomysłem zabetonować I zakostkować wszystko. Dobre byłoby na każde kilkadziesiąt zabetonowanych, zaasfaltowanych m2 posadzić jedno drzewo?

  Problemem Tu jest komunikacja z Warszawą, w tym niesamochodowa. Ale Problemem jest też niewiele przestrzeni publicznej I publicznej zieleni, w dodatku połączonej w jakieś piesze/rowerowy ciągi (a nie wyspy pośród betonu).

  I problemem jest dalsze zagęszczanie mieszkańców. Przy takim tempi zagęszczanie zawsze będzie brakowało infrastructury.

 20. Przyznaje
  Sporo zrobiono np.Wilanowska,Wenus,Ogrodowa a dalsze inwestycje w trakcie realizacj np.Geodetow.
  Szkoda mi tylko Cyraneczki,ale to odwolanie od Zrid do Wojewody wstrzymuje prace .Wojewoda powinien ustawowo rozstrzygnac ta s prawe w 2 miesiace ( zdaje sie) i dalsze przedluzanie moze byc zlosliwe z uwagi na roznice i.opcje polityczne.

  Radni to wladza uchwalodawcza a nie wykonawcza!!!
  To dla tych,ktorzy o tym.zapomnieli.

 21. Krótka nie może mieć 10m szerokości na całej długości bo byłoby to sprzeczne z planem miejscowym. Ze względu na gęstą zabudowę najlepiej zrobić z niej alejkę – ciąg pieszo rowerowy. Pozostałe informacje z artykulu są ok. Pozdrawiam p. Roberta

  • W jaki sposób w takim razie mają tam dojechać mieszkańcy?!? Przy krótkiej jest kilka niezabudowanych działek, które za kilka lat będą już zabudowane. Co wtedy?!? To jest już miasto

 22. …a moze lepiej sie do stolicy przylaczyc? :) Nie beda mieli wyjscia tylko szybko dostosowac standardy: chodniki, ulice, sciezki rowerowe. Tak tylko pytam

  • Poczytałem trochę fora i mieszkańcy miejscowości przyłączonych do Warszawy nie narzekają. Wiele się poprawiło.
   Może tą drogą powinien iść Józefosław?
   Niestety patrząc po inwestycjach wydaje się, że wiele z wpłat do budżetu nie wraca do Józefosławia. Dopiero w ostatnim roku trochę się ruszyło.

 23. Zawsze mowilem na tym forum ,jako pierwszy ,ze Jozefoslaw i ew.kilka innych miejscowosci powinny utworzyc niezalezna Gmine.

  Jesli chodzi o budowe ul.Krotkiej.wystarczy specystawa i Zrid.
  Wowczas w 2019 jezdzilibysmy nowa droga.

  • Też mówiłem o oddzielnej gminie z 1-szą strefą biletową, ale… roszczeniowość. niech zrobią inni, a wogóle, jak będą nawet wyższe podatki – to NIE. A jak płacić WIĘCEJ za WARSZAWA+ niż 1szą STREFĘ – to tez krzyk, że NIE. To trzeba się zdecydować CZEGO SIĘ CHCE, a nie potem narzekać, bo tak niczego nie osiąniemy.
   A do tego co się dzieje – to wniosek prosty: zbliżają się wybory i rozgrzebano WSZYSTKO NARAZ i pretensja do mieszkańców, że się nie podoba bycie zablokowanym we własnym domu. A przecież NIKT nie mówi, aby budować, ale mówi, aby tak budować, aby jednocześnie nie poblokować wszystkiego na raz. Wakacje się skończyły… i widać to na naszych zatłoczonych ulicach.
   PS. dwupasmowa Okulickiego miała być do końca wakacji – czyli do 31 sierpnia br. I co – obsuwa Marszałka Struzika, co to łopatą machał w ub. roku? A korek – GIGANT i ten garb przy Julianowskiej 29, co psuje zawieszenie :(

 24. Róg Geodetów i Julianowskiej na zielonym płcie obwieszonym banerami powstaje konstrukcja pod kolejne, aby wisiały piętrowo. Czy w JJ musi być nawalone banerów ile się da i czemu w tym wszystkim uczestniczy sołtys? Osoba na tym stanowisku powinna dbać o estetykę JJ, a nie budować piętrowe konstrukcje pod reklamy. Prośba do radnych o sprawdzenie do kogo należy ta działka i czy te działania są zgodne z prawem. NIE dla szpecenia okolicy reklamami!

  • Popieram! I do tego dołączyć działania zmierzające do eliminacji składowisk gruzu przy głównych ulicach (koło Biedronki, przy torach, na rogu Juianowskiej i Geodetów itp.) To już nie są obszary peryferyjne tylko centrum gęsto zaludnionej dzielnicy.
   Nawet jeśli to są działki prywatne to nie oznacza, że można sobie robić w dowolnym miejscu wysypiska. Szeregowi mieszkańcy bez osobnego pozwolenia nie mogą nawet wiaty na auto postawić a dzierżawcy wywalają gruz i hałdy śniegu zimą na pobocza.

  • Lepiej z góry widać nieudolność tej władzy. Nawet sponsorowana gazetka naszych radnych i pseudo redaktora skuta nic już nie pomoże. Panie redaktorzy modlitwa tylko i nawrócenie może wam tylko pomóc.

 25. Chcemy zmiany we władzach gminy i zmiany radnych! Dziękujemy za to co jest! Nastąpiło zmęczenie materiału i teraz czas na zmiany!!

  • Wg mnie w ostatnich 4 latach jednak nastąpiło przyspieszenie inwestycji.

 26. Tak. Prędkość żółwia została zastąpiona dwoma żółwiami.
  Nieudolność nieudolność i nieudolność.

 27. sytuacją przeludnienia w szkole na Kameralnej należy zainteresować KURATORIUM OŚWIATY . kto tak zabudował wieś?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*