Park ul. Ogrodowa Józefosław 6

„Mieszkańcy wyżej wymienionych ulic zgadzają się na ciąg pieszo-rowerowy dochodzący do Parku” – protokół z zebrania z mieszkańcami

Protokół z zebrania Rady Sołeckiej Józefosławia z dnia 04 sierpnia 2016 r.

Obecni:

Sołtys Józefosławia:
Jan Dąbek

Rada Sołecka:
Ewa Bielska, Marek Kloc, Katarzyna Marciniak, Alicja Perlińska,
Anna Rupińska.

Mieszkańcy ulic:
Księżycowej, Komety, Pastelowej, Wilanowskiej, Mlecznej Drogi, Sasanki,
Julianowskiej, Kwadratowej, Osiedlowej i Al. Bzów – 17 osób.

Porządek spotkania:

1. Dyskusja na temat MPZP w części dot. drogi łączącej ul. Księżycową z ul.
Ogrodową

2. Dyskusja na temat odwodnienia ul. Cyraneczki

3. Wstępne propozycje do Funduszu Sołeckiego na 2017r.

4. Wolne wnioski

Porządek obrad został przyjęty większością głosów.

Ad.1

Przygotowywany aktualnie MPZP zakłada, że ulice Wilanowska i Ogrodowa będą połączone drogą, która ma biec wzdłuż Parku w Józefosławiu. Jest też zaplanowane przebicie ul. Słoneczny Sad do ul. Księżycowej. Mieszkańcy obecni na spotkaniu Rady Sołeckiej są zdecydowanie przeciwni budowaniu nowej drogi w obszarze ulic Księżycowej, Komety i Pastelowej, tym samym otwieraniu ul. Księżycowej do Ogrodowej i otwieraniu ul. Słoneczny Sad do ul. Księżycowej. Mieszkańcy tego obszaru wnioskowali do Gminy o połączenie ul. Pastelowej, Komety i Księżycowej ciągiem pieszo-rowerowym, zamiast budowania szerokiej drogi dla samochodów aż do ul. Ogrodowej. W tej sprawie zebrano 200 podpisów, a przeciwników budowy tej drogi cały czas przybywa.

Mieszkańcy jasno wyrazili swoje stanowisko w tej sprawie,jednak są ignorowani przez władze Gminy i do tej pory nie dostali odpowiedzi na swoje pismo. Obietnica spotkania w obecności planisty z Komisją Ochrony Środowiska i Ładu Przestrzennego również nie została dotrzymana. Mieszkańcy żądają, aby ich głos wreszcie został wysłuchany i potraktowany poważnie, a także aby przedstawiciele władz Gminy oraz członkowie Komisji wreszcie spotkali się z nimi w celu wypracowania porozumienia w tej sprawie.

Mieszkańcy wyżej wymienionych ulic zgadzają się na ciąg pieszo-rowerowy dochodzący do Parku zarówno od ul. Księżycowej i Pastelowej, z możliwością ruchu samochodowego tylko dla mieszkańców tych ulic. Uchwała odnośnie ciągu pieszorowerowego została przyjęta na zebraniu wiejskim w maju 2016 r.

Podobne stanowisko w wyżej opisywanej sprawie zajęli mieszkańcy osiedla naprzeciw Parku, przy ul. Ogrodowej. Uważają oni, że puszczanie strumienia samochodów z ul. Księżycowej jeszcze bardziej utrudni życie mieszkańców tego osiedla. Użytkownicy Parku i ludzie przyjeżdżający do kościoła w dużej mierze zaburzają spokój mieszkańców, szczególnie w niedzielę. W związku z tym nawet w dzień wolny od pracy, nie ma tutaj spokoju.

Obecni na spotkaniu mieszkańcy Józefosławia uważają, że pobliska ul. Cyraneczki wystarczy do rozwiązania problemów komunikacyjnych Józefosławia, a planowana droga przy Parku nie jest potrzebna. Ponadto droga ta i planowane pobliskie osiedle
wiąże się z wycinką starych drzew, co jeszcze bardziej zmniejsza powierzchnie terenów zielonych, tak bardzo potrzebnych naszej miejscowości.

Ad. 2

Sołtys poinformował, że można zgłaszać swoje pomysły na wykorzystanie Funduszu Sołeckiego na rok 2017. Wnioski prosimy kierować poprzez wysłanie pisma lub maila na adres Rady Sołeckiej.

Ad.3

Po ostatnich intensywnych opadach deszczu na forach internetowych związanych z Józefosławiem rozgorzała dyskusja na temat odwodnienia ulic, min. ul. Cyraneczki. Ogromnym problemem jest brak zbiorników retencyjnych Józefosławia, szczególnie na ul. Cyraneczki. Nie ma w tej sprawie reakcji ze strony władz Gminy. Rada Sołecka będzie starać się, aby w nowym planie MPZP były zaznaczone zbiorniki retencyjne i kanalizacja dla wód deszczowych i aby wykonano odwodnienie w najbardziej potrzebnych miejscach.

Ad.4

Wnioski mieszkańców Józefosławia:

a. Wniosek mieszkańców osiedla przy ul. XXI wieku, aby zainterweniować w sprawie psa nieustannie ujadającego i utrudniającego życie okolicznych mieszkańców – posesja przy ul. Wilanowskiej 4.

b. Wniosek Pani Pauliny Fulneczek o wymalowanie pasów na ul. Wilanowskiej wraz z załączonym zdjęciem, gdzie te pasy powinny się znaleźć: „…na wysokości ulicy Komety i drugie na wysokości ulicy Księżycowej. Codziennie idąc z dzieckiem
na spacer muszę przebiegać Wilanowską. Dodatkowo zdarza się, że kierowcy chcą mi ustąpić pierwszeństwa, zatrzymują się, a pojazd za nimi nie wie o co chodzi i zaczyna wyprzedzać. To bardzo niebezpieczne. Codziennie Wilanowską przechodzi bez pasów kilkadziesiąt osób, w tym mnóstwo dzieci. Chyba nie chcemy czekać na jakąś tragedię, żeby wreszcie ktoś zrobił nam przejścia… „
Rada Sołecka przekaże sprawę do Gminy.

c. Prośba mieszkańców ul. Komety o wymalowanie znaków poziomych i oznaczenia spowalniaczy w całym Józefosławiu, zwłaszcza na ul. Wilanowskiej, oraz poprawieniu przekrzywionych luster.

d. Dwa wnioski mieszkańców osiedla Queens Garden, ul. Enklawy przy Biedronce:

- „Rok temu, po nawałnicach, zgłaszałam do straży miejskiej, że na parkingu przy Biedronce (Geodetów/Julianowska) jest złamane drzewo. Po pół roku w połowie je obcięli, pozostawiając złamany pień. Po co? sama nie wiem… przecież zwalając się na człowieka nawet z tak niewielkiej wysokości (ok. 1,5-2m) i tak może zabić… Może nasi radni coś pomogą (czy to gminni, czy sołeccy)? Codziennie spacerują tamtędy ludzie, także z dziećmi, z daleka (kiedy teraz drzewo ma liście) nie widać, że jest
złamane i „dyndające”…”

- ”Przy wyjeździe z mojego osiedla jest pozostałość murowanego ogrodzenia, które skutecznie zasłania całą ścieżkę rowerową… po przesunięciu granicy działki w związku z budową ścieżki murek nie jestnikomu potrzebny, szpeci a przede wszystkim stwarza niebezpieczeństwo. Niestety stanowi część wspólną i musimy mieć zgodę wspólnoty na jego obniżenie lub rozebranie… Uchwała jest poddana pod głosowanie, niestety znaleźli się tacy, dla których rozbieranie murku to strata pieniędzy :(

Czy jako Rada Sołecka możecie zwracać się do osiedli z prośbą o poprawienie bezpieczeństwa? Może rada sołecka napisać pismo do
zarządu? Może by wtedy zarząd nie czekał na decyzje właścicieli tylko ten murek chociaż obniżył…”

30 lipca miało w tym miejscu zdarzenie opis sytuacji z forum J&J na FB:

na ul. Julianowskiej przy wyjeździe z jednego z osiedli miała miejsce sytuacja nr 1 z załącznika. Pani wyjeżdżająca samochodem z osiedla wjechała w przejeżdżające rowerami małżeństwo z malutkim dzieckiem w foteliku. Widok był nie fajny – roztrzęsieni rodzice podnosili rowery i sprawdzali czy coś nie stało się ich dziecku. Pani kierowca również zdenerwowana bardzo to przeżyła.

Drodzy Sąsiedzi, piszę to, bo jest nas tu bardzo wielu, wszyscy się spieszymy i nie wszyscy znamy lub/i przestrzegamy przepisów. Ta uwaga jest również, a nawet przede wszystkim do mnie, bo tydzień temu wyjeżdżając z ul. XXI w Julianowską, w taki sam sposób zajechałam drogę rowerzyście. I na prawdę oprócz tego, że przepraszam, to chcę Panu podziękować, że pokręcił Pan głową – to dało mi do myślenia i… zrewidowania mojej znajomości przepisów… Polecam wszystkim kierowcom oraz cyklistom!”

e. Prośba mieszkańców Józefosławia, aby wybudować dla młodzieży J&J skate park, street work-out oraz ściankę wspinaczkową. Sołtys i Rada Sołecka obiecali przekazać tę prośbę i inne pozostałe wnioski do Urzędu Gminy.

Na tym zebranie zakończono.

Protokołowała
Anna Rupińska

Źródło: Sołectwo Józefosław

Podoba ci się:

Komentarzy (17)

 1. Mieszkańcy chcą a ja WIDZę nowe możliwości w otworzeniu osiedli, dróg, tam gdzie nie były planowane ;) Dzięki temu będzie mniejszy ruch ul. Ogrodową i Jagielską. Mieszkańcy z „nowych” osiedli przy ul. Julianowskiej i XXI w i Wenus będą mieć piękną drogę. To nic, że mieszkańcom nowej drogi w obszarze ulic Księżycowej, Komety i Pastelowej, ul. Słoneczny Sad będą jeździli pod nosem ważne że nie mnie ;-)

 2. To Radny uradził… Wniosek piękny zlożył… Co tam mieszkancy! Czy dla Pana Radnego ważniejsze są powiązania i interesy developerów niż dobro mieszkańców?

 3. Bendą przyjeżdżali ludzie do kościoła i parku,
  jak puszczom ruch z ulicy Księżycowej.
  Ale jest już 200 podpisów żeby nie przyjeżdżali.

  Jest szansa że Józefosław nie straci swojego prestiszu.

  • Nie chodzi o drogę do parku, nie chodzi o kilka samochodów dojeżdżających do kościoła. Chodzi o setki a może i tysiące samochodów (ponad te, które już tędy jeżdżą), które już za chwilę włączą się do ruchu z nowego osiedla MaK Dom, oraz tych budowanych wzdłuż wspomnianej przez pana ul. Cyraneczki. Wzdłuż Cyraneczki powstają wielkie osiedla w zabudowie szeregowej ( między innymi Prowansji i Alzacji – nazwa skrócona), które kończą się aż na torach, przez które oczywiście nie ma przejazdu, a za którymi są już Chyliczki. Te samochody będą stać w korku na skrzyżowaniu Geodetów z Wilanowską. Zdeterminowani kierowcy będą szukać ucieczki z tego koszmarnego miejsca. Dziś objeżdżają Piotra i Pawła, „jutro” wybiorą mały, wąski ciąg pieszo-jezdny, bo tym de facto jest spory odcinek Księżycowej – jako ratunek i dojazd do Geodetów z pominięciem wyżej wspomnianego skrzyżowania. Dla nas taka sytuacja jest nie do przyjęcia – uderza bezpośrednio w nasze poczucie bezpieczeństwa (to ciąg pieszo-jezdny użytkowany przez dzieci), nasz komfort (małe małe działki, których roślinność nie chroni nas przed hałasem), nasze zdrowie ( już na jesieni wyraźnie odczuwaliśmy smog, nie dało się otworzyć okna). Pisze pan „wspólne dobro” Naszym wspólnym dobrem jest zmotywowanie gminy do szybszego – bo przecież plany już są, gotowe do wcielania ich w życie – poszerzenia i /lub zbudowania ulic: Geodetów i Energetycznej oraz planowanego ronda/skrzyżowania Wilanowskiej z Geodetów. To BARDZO WAŻNE ze względu na NASZE BEZPIECZEŃSTWO ( ile jest wypadków na tym skrzyżowaniu?) I KOMFORT (szeroka Energetyczna może odebrać bardzo dużo samochodów i bezpiecznie wyprowadzić je na Puławską. I to rzeczywiście JEST NASZE WSPÓLNE DOBRO.

   • naszym wspólnym dobrem jest rozwój infrastruktury, jak drogi, chodniki, zieleń, pszok. Kolejna grupka stara sie to blokować, mieszkacie na wsi jaka stara sie stać miastem i trzeba to przyjąć do wiadomości. To miejsce musi się rozbudowywać. Księżycowa to nie jest jakaś enklawa, ani prywatne uliczki. Pewnie sołtys wam obiecał przed wyborami, że drogi nie będzie, a głupi naród wierzy we wszystko:)

    • PSZOK to wy se robicie panie Obserwator ale pod bramą innej wspólnoty z ul. XXIw. A jak nie odbierają na czas to straszycie i prawnikom sprawę przekazujcie! A jak z waszą opinią mieszkańcy się nie zgadzają to ich wypowiedzi blokujecie na swoich portalach i FB ! To takie mało miasteczkowe prawda ? I wy tu miasto chcecie robić ?! Bzdura ! Interesy i układy za które kaske na wasze imprezki i gazetkę bierzecie ! Z dobrej zmiany sie śmiejecie i do nowoczesnej sie zapisujcie ale socjotechniki i propagandę taka sama stosujecie! I to wszystko przeciw mieszkańcom, pod przykrywką dla dobra mieszkańców ! Wstyd i hańba ! Sołtysa sie czepiacie ze ludziom pomaga, Zazdrość i zawiść ze swietnie sobie radzi wbrew opinii która mu wystawiacie ! Wasz tok myślenia dawno rozszyfrowano ot co!

    • kolejny artykul, kolejny atak ciemny obserwatorze, nasluchasz sie, a pozniej powtarzasz bez sensu.

   • Pani Beato, czy widziała Pani Konstancin?

    To niedaleko od nas.
    W Konstancinie jest gęsta siatka uliczek we wszystkich kierunkach,
    bez szlabanów i przejazdu tylko dla mieszkańców.

    I ludzie nie umarli od smogu, nie zostali rozjechani przez TIRy
    i mają się całkiem dobrze.

    Opisane przez Panią sytuacje powoduje właśnie obecny stan
    naszej miejscowości: kilometrowe objazdy dla lokalnego ruchu,
    oraz kumulowanie całego ruchu na kilku uliczkach,
    przy których też mieszkają ludzie.

    • Konstancin to se tranzyt robi z naszej wsi !

    • Zwłaszcza na ogrodowej przy lesie kabackim i XXI w prawda ?

    • I to jest właściwa diagnoza. Pewnie nikt już nie pamięta ale swego czasu Piaseczno sprosilo planistow z Holandii dla zdiagnozowania problemu i wnioski byly podobne – otwierac jak najwiecej osiedli i przecznic. Wówczas ruch sie rozklada. Mało tego,nie potrzeba progów na ulicach – wystarczą równorzędne skrzyżowania. Niestety musi jeszcze upłynąć nieco czasu zanim jozefoslawianie zrozumieja na czym polega zycie we wspolnocie.

     • wszyscy pamiętają. i pamiętamy też, ze wszystkie tego typu akcje planistyczne idą do kosza , ktos pewnie na tym zarabia. Na przykład gdy chodzi o akcje planistyczne / projekty zagospodarowania okolic PKiN (pałac kultury w Warszawie) – było ich az 10 od roku 90-tego. I co ? I nic – pusty plac, wrony, koty, myszy . Ale piniądze wzięte

 4. zebry przy Wilanowskiej na wysokości Księżycowej chyba nie wymalują, bo nie ma chodnika po stronie zachodniej, zatem zebra nie ma dokąd prowadzić (temat kiedyś przerabiany w gminie przy okazji osiedla Wilanowska 13); zatem gmina musi najpierw zrobić przyzwoicie Wilanowską a to dopiero w roku 2037 ..

  • W gminie Piaseczno wymalowane zebry do nikąd nie stanowią akurat problemu.
   Można ich spotkać całą masę.

 5. Zróbmy przy każdym budynku na Wilanowskiej zebry, + więcej spowalniaczy. Dziwi mnie tylko, że spowalniacze są na całek Wilanowskiej, Ogrodowej, XXI wieku, itd. mozna wymieniać, a na Kameralnej przed szkołą nie ma. O co tu chodzi? Chyba nie o bezpieczeństwo.

  • Nawet te na wilanowskiej są w miejscach od czapy. Choćby ta nieopodal CHJ

 6. spowalniacze w dużej ilości to też idiotyzm wg mnie. to tylko utrudnia życie. policja powinna łapać piratów drogowych. Ale w Piasecznie nie ma raczej komisariatu więc pewnie dlatego tag słabo. Najbliższe jednostki policji w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*