Las Kabacki

Niewątpliwym atutem położenia geograficznego Józefosławia i Julianowa jest bezpośrednie sąsiedztwo rezerwatu przyrody.

Nazwa lasu pochodzi od wsi Kabaty usytuowanej na skraju skarpy wiślanej.
Las Kabacki znajduje się w południowej części obrzeża Warszawy ,a jego powierzchnia wynosi 924,72 ha . Teren leśny rozpościera się na obszarze długim na 4-5km i szerokim na 2,5-3 km co czyni go najbardziej zalesionym terenem w granicach stolicy.

Od strony północnej Las Kabacki przylega do Ursynowa, od strony wschodniej graniczy z Konstancinem Jeziorną i Gminą Piaseczno . W 1980 roku Las Kabacki otrzymał status rezerwatu stając się tym samym największym chronionym obszarem leśnym w województwie mazowieckim.

Obecny kształt powierzchni lasu zaprojektował w 1896 roku węgierski nadleśny Wiktor Stephen. W 1932 roku na terenie położonej w lesie kabackim tajnej jednostki wojskowej „Wicher” polskim kryptologom udało się rozszyfrować szyfrogramy zakodowane przy pomocy słynnej niemieckiej maszyny Enigma.
W tym samym miejscu do dnia dzisiejszego zlokalizowana jest jednostka wojska polskiego.



W 1938 roku prezydent Warszawy Stefan Starzyński wykupił tereny zalesione z rąk prywatnych właścicieli i nadał im status lasów komunalnych. Tym sposobem ochronił las przed wyrębem pod zabudowę. To zdarzenie 42 lata później upamiętniono nazwaniem rezerwatu  na cześć zasłużonego prezydenta. Przewagę drzew sosnowych zrównoważono zalesianiem terenu drzewostanem liściastym przy jednoczesnym wstrzymaniu wycinki.

W okresie okupacji niemieckiej Las Kabacki był świadkiem wielu mordów na ludności cywilnej jak i na partyzantach. Według źródeł historycznych w latach 1939-1944 na terenach lasu zginęło 150 osób.

Ludzi pomordowanych przez Hitlerowców upamiętniają dwie zbiorowe mogiły i jedna pojedyncza, w której pochowano ciało nieznanego partyzanta. W latach 1943-44 Las Kabacki był terenem ćwiczebnym dla oddziałów podchorążówek AK.
W okresie powstania warszawskiego w Lesie Kabackim stacjonowały i odbierały broń zrzutową dwa 350 osobowe bataliony partyzanckie pod dowództwem Mieczysława „Grzymały” Sokołowskiego.

Las Kabacki jest świadkiem największej katastrofy lotniczej w historii polskiego lotnictwa. W 1987 roku na południową część lasu spadł samolot polskich linii lotniczych IŁ62 „Tadeusz Kościuszko” .Pilot Zygmunt Pawlaczyk chcąc uniknąć zderzenia z terenem zabudowanym skierował samolot na teren zalesiony. Chwilę po słynnych słowach bohaterskiego pilota „Dobranoc! Do widzenia! Cześć ! Giniemy” zginęły 183 osoby. To wydarzenie upamiętnia pomnik usytuowany w miejscu tragedii.

Od momentu uruchomienia stacji metra kabaty dostęp do lasu stał się łatwiejszy. Południowe płuca Warszawy zaczęły odwiedzać liczniejsze niż wcześniej rzesze mieszkańców chętnych do obcowania z naturą. Na terenie lasu znajduje się wiele miejsc historycznych i zabytkowych. Wybudowana w 1890 roku leśniczówka została wpisana do rejestru dóbr kultury narodowej.

W Powsinie na terenie lasu kabackiego znajduje się Park Kultury i Wypoczynku chętnie odwiedzany przez warszawiaków i mieszkańców okolicznych terenów. Latem park ma do zaoferowania odkryty basen, boiska, korty, domki letniskowe, a także amfiteatr.
W bliskim sąsiedztwie usytuowany jest Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk ,który jest doskonałą atrakcją dla miłośników przyrody.

Rezerwat posiada wiele miejsc, które sprzyjają odpoczynkowi. Należą do nich między innymi leśne wiaty turystyczne, ławki, a dla najmłodszych place zabaw. W lesie kabackim znajdują się liczne ścieżki spacerowe dzięki, którym można podziwiać przyrodnicze zasoby rezerwatu. Dla turystów stworzono też dwie czterokilometrowe specjalne ścieżki podzielone na przystanki.

Dla biegaczy i rowerzystów przygotowano ścieżki rowerowe, które w zimie zamieniają się w trasy dla biegaczy narciarskich. Na obrzeżach parku powsińskiego wytyczono polanę na której dozwolone jest palenie ognisk i grillowanie.

W lesie kabackim rosną 62 gatunki drzew i krzewów oraz 623 gatunki roślin naczyniowych. W skład górnego piętra drzewostanu wchodzą sosny, osiki, brzozy, buki, modrzewie, lipy, wiązy górskie, jesiony oraz dęby. Dolne piętro starego drzewostanu tworzą klony, graby, lipy i dęby. Sporadycznie można natrafić na jabłonie, trześnie i grusze. Na terenie rezerwatu znajduje się dąb czerwony o średnicy 145 cm oraz świerk pospolity o obwodzie 160cm i wysokości 32 metrów. Obydwa drzewa wchodzą w skład 13 pomników przyrody znajdujących się w lesie kabackim. Na runo leśne składa się bardzo dużo unikalnych gatunków roślin takich jak kruszyna pospolita, widłak babimór, łany konwalii majowej, lilia złotogłów i turzyca piaskowa.

Obszar lasu kabackiego jest zamieszkany przez wiele chronionych gatunków zwierząt. Podczas spaceru możemy natknąć się między innymi na takie ssaki jak lisy, sarny, kuny, borsuki, łasice oraz jeże. Na terenie rezerwatu zamieszkują unikalne populacje ptaków między innymi dzięcioły, krogulce, pustułki, kobuzy, sowy uszate, gile i myszołowy. Do ciekawszych gatunków zamieszkujących Las Kabacki zalicza się także rzekotki drzewne, zaskrońce i padalce.

Więcej:

Jest rondo, ale przegubowych autobusów 739 nadal nie będzie …

Lidl we wsi Józefosław

Ile kosztuje religia w Szkole Podstawowej w Józefosławiu ?

Od 1 października 2020 zmiana stawki za odbiór odpadów

Józefosław z największą frekwencją – Wybory prezydenckie 2020

Metropolia Warszawa i MSWiA mobilizują (swoich?) wyborców

W budżetach samorządów metropolii warszawskiej ubędzie ponad 1,3 mld zł !!!

Radni PiS ostrzegają przed szatańską wizytą w Piasecznie

Radny z Józefosławia wbrew burmistrzowi nie zagłosuje za projektem stacji kolei dojazdowej przy Julianowskiej

Jeszcze w tym roku będzie można dojechać Cyraneczki do Działkowej

Stacja PKP Józefosław ? Kiełbasa wyborcza czy realne szanse ?

Zastępca Burmistrza: „Co do 739 nie ma możliwości zwiększenia częstotliwości kursowania autobusów, jest to ograniczone dostępnością taboru”

Burmistrz podjął decyzję o zamknięciu placów zabaw i siłowni plenerowych

Zakaz wyprowadzania psów w Lesie Kabackim

Straż Miejska poinformowała o wynikach kontroli jakości powietrza na terenie Józefosławia

Lasy Miejskie tłumaczą powody wycinki drzew w Lesie Kabackim

Historia Lasu Kabackiego

31. rocznica katastrofy lotniczej w lesie kabackim

Sprawdź jakość powietrza w Józefosławiu

Straż Miejska bada jakość powietrza – zgłoś newralgiczne miejsca

Czy pas dla autobusów na tym odcinku Puławskiej ma sens ?

739 nadal bez przegubowego taboru

Zobacz na Jozefoslaw24 :

Historia Józefosławia

Las Kabacki

Kościół Parafia Rzymsko – Katolicka Świętego Józefa Opiekuna Pracy

Józefosław mieszkanie

Józefosław mieszkania

Forum Józefosław

Dom Józefosław

Józefosław domy

Osiedle Józefosław

Józefosław segmenty

Józefosław segment

Józefosław kod pocztowy

Sprzedam mieszkanie Józefosław

Centrum Józefosław

Sedno

Piekut

Trio Development

Nasze Miasteczko Development

Queens Garden

Multi-Hekk

Super sam Supersam

Gmina Lesznowola

Szpital św. Anny w Piasecznie

Lidl Puławska

Rozbudowa Auchan

Kino Piaseczno w Piasecznie