Historia

Powstanie Józefosławia i Julianowa datuje się na 1801-1806 rok. Wtedy podczas zaboru pruskiego król Fryderyk Wilhelm III polecił wysłać kolonizatorów na tereny Mazowsza. Byli to głównie ubodzy rolnicy z południowo-zachodniej części rzeszy niemieckiej.

Nowe osady zostały ochrzczone przez kolonizatorów następującymi nazwami : Alt Ilvesheim (dziś Stara Iwiczna), Neu Ilvesheim (dziś Nowa Iwiczna), Ludwigsburg (dziś Józefosław) i Schwenningen (dziś dzielnica Piaseczna Orężna). Na niektórych mapach z XIX wieku zamiast Ludwigsburg widnieje nazwa Krapenest ,a obok wsi Ludwigsburg zapisana jest polska nazwa Ludwinów. Fachowe publikacje skłaniają się jednak ku nazwie Ludwigsburg (Józefosław).

Ewangelicy z Wirtembergii byli pierwszymi osadnikami, którzy zamieszkali na terenie obecnego Józefosławia i Julianowa.

Obecny obszar wsi Józefosław i Julianów różni się od granic XIX wiecznych pod względem powierzchni (niegdyś Julianów był o wiele większy).
Do najliczniejszych rodzin osadniczych należały klany Ungerów,Leibbrandtów,Schlenkerów,Szajerów i Köhlerów.

Podczas spisu powszechnego Józefosławia w 1860 roku doliczono się 22 gospodarstw. W 1914 roku carska Rosja wydała dekret na mocy, którego ewangelicką część ludności przeniesiono na wschód Rosji. Większość zesłańców wróciła z przesiedlenia niedługo po wybuchu rewolucji lutowej w 1917 roku. W roku 1921 wieś Józefosław zamieszkiwało 153 mieszkańców. W 1944 roku większość rodzin ewakuowano na tereny niemieckie.


Zobacz na Jozefoslaw24 :

Las Kabacki

Kościół Parafia Rzymsko – Katolicka Świętego Józefa Opiekuna Pracy

Józefosław mieszkanie

Józefosław mieszkania

Forum Józefosław

Dom Józefosław

Józefosław domy

Osiedle Józefosław

Józefosław segmenty

Józefosław segment

Józefosław kod pocztowy

Sprzedam mieszkanie Józefosław

Centrum Józefosław

Sedno

Piekut

Trio Development

Nasze Miasteczko Development

Queens Garden

Multi-Hekk

Super sam Supersam

Gmina Lesznowola

Szpital św. Anny w Piasecznie

Lidl Puławska

Rozbudowa Auchan

Kino Piaseczno w Piasecznie