ul. Julianowska fot. Zygabb dla Kontakt24.pl

Czy w Józefosławiu będzie monitoring ?

Zapraszamy do zapoznania się z treścią interpelacji Katarzyny Nowocin-Kowalczyk. Interpelacja została przekazana burmistrzowi na ostatniej sesji Rady Miejskiej (22 sierpnia) .

Interpelacja dotycząca monitoringu miejskiego :

Biorąc pod uwagę różne nieprzyjemne zdarzenia, które miały miejsce w naszej gminie, trudno nie zgodzić ze stwierdzeniem, że monitoring miejski działający w obecnym kształcie w Piasecznie, funkcjonuje źle i jest po prostu nieskuteczny. Głównym założeniem instalacji monitoringu jest przede wszystkim szybka i skuteczna prewencja. Z przykrością mogę jednak stwierdzić, że monitoring pełni naszej gminie funkcję, li tylko, fikcyjną. Brak jest jakiejkolwiek bieżącej interwencji odpowiednich jednostek, tj. policji bądź straży miejskiej, zaś odczyty zapisów „po fakcie” są praktycznie nieczytelne.

Dla zobrazowania tej sytuacji wspomnę tylko o dwóch niebezpiecznych zdarzeniach, które miały miejsce w ostatnim czasie. W wyniku podłożenia ładunku wybuchowego, w krótkich odstępach czasu dwukrotnie doszło do zniszczenia bankomatu zlokalizowanego w sąsiedztwie szkoły w Józefosławiu. Na Placu Piłsudskiego grupa agresywnych młodych ludzi od dłuższego czasu napada słownie i siłowo na przechodzących w tym miejscu, w porze wieczorowej i nocnej, mieszkańców. Było wiele przypadków pobicia. Przypomnę, że plac Piłsudskiego jest wyposażony w kamerę, jednak pomimo to, nikt nie zareagował. Aczkolwiek można zrozumieć, że straż miejska, pracująca do godziny 22.00 mogła nie podjąć pewnych działań, to trudno jednak nie zapytać, dlaczego nie została zawiadomiona policja? Dlaczego nie było i nie ma żadnej reakcji?

Przypuszczam, że podobne przykłady można by mnożyć i zarówno mieszkańcy miasta jak i terenów wiejskich wskazaliby wiele podobnie niebezpiecznych zdarzeń, gdzie brakowało interwencji odpowiednich służb. Ludzie chcą się czuć bezpiecznie i chcą mieć pewność, że w sytuacji zagrożenia reakcja policji bądź straży miejskiej będzie szybka i skuteczna.

Nasuwa się pytanie, czy stać nas na to, aby marnować gminne pieniądze na fikcyjny i niewydolny monitoring?

W związku z powyższym, uprzejmie proszę o rozważenie następujących kwestii:

1. Zlecenie monitoringu firmie zewnętrznej.
Być może będzie to dla gminy bardziej kosztowne, jednak, biorąc pod uwagę skuteczność działania, ilość patroli rozmieszczonych na terenie gminy przez całą dobę, bezpośrednią łączność z policją i strażą miejską, z pewnością takie rozwiązanie będzie bardziej korzystne dla mieszkańców niż obecnie istniejący system.

2. Ustawienie większej ilości kamer, nie tylko na terenie miasta, ale również na wskazanych przez sołtysów miejscach na ternach wiejskich.

3. Ustawienia kamer w bezpośrednim sąsiedztwie szkół. Nawet, jeśli sam teren szkoły jest monitorowany, to po wyjściu na ulicę takiego monitoringu nie ma. Ponadto, z jakiegoś powodu, okolice szkół są ulubionym miejscem spotkań różnych nietrzeźwych, nierzadko agresywnych grup, spożywających w tych miejscach alkohol.

4. Zmobilizowanie piaseczyńskiej policji do częstszych patroli, współpracy ze strażą miejską oraz do szybkiego reagowania na zgłoszenia mieszkańców.

Z poważaniem,

Katarzyna Nowocin-Kowalczyk


Podoba ci się:

Komentarzy (5)

  1. aby monitoring działał dobrze trzeba do niego operatora

  2. Tym czym ogórek małosolny od ogórka mało słonego.

  3. bardzo dobra inicjatywa. Brawo dla tej Pani

  4. BTW myślałem ,że od dawna jest .

  5. Rozumiem, że jedyny publiczny monitoring w Józefosławiu i Julianowie należy do szkoły ? Podkreślam publiczny, bo o osiedlowych nie biorę pod uwagę.