ul. Julianowska fot. Zygabb dla Kontakt24.pl

Relacja z debaty ” Razem Bezpieczniej ”

W poniedziałek ( 8 października ) w Piasecznie odbyła się debata społeczna „Razem Bezpiecznej” wraz z Komendantem Stołecznym Policji – Panem Mirosławem Schosslerem i wojewodą mazowieckim – Panem Jackiem Kozłowskim. Tematem tej debaty był stan bezpieczeństwa w powiecie piaseczyńskim. Na spotkanie przybyło liczne grono wójtów, burmistrzów czy radnych powiatowych i gminnych.

Dyskusję rozpoczął Pan wojewoda Jacek Kozłowski, który poinformował zebranych gości, że jest to już szósta debaty na temat bezpieczeństwa w powiatach naszego województwa realizowana wraz z Komendantem Stołecznym Policji. Planowane są już kolejne. W sumie ma się odbyć, aż 37 debat w różnych powiatach naszego województwa.

Pan wojewoda zauważył, że bezpieczeństwo to nie tylko zadanie policji. To także zadanie samorządów wojewódzkich, powiatowych czy gminnych, ale także samych mieszkańców. W dalszej wypowiedzi wojewoda Jacek Kozłowski zauważył, że nadzór i koordynacja działalności nad bezpieczeństwem mieszkańców jest jedną z jego czterech kompetencji. W związku z tym zaplanowano właśnie cykl debat, które mają pokazać: czy mieszkańcy są zadowoleni z aktualnego poziomu bezpieczeństwa?, czy dzieci czują się bezpiecznie w drodze do szkoły i z powrotem do domu?, czy w naszej okolicy w, której mieszkamy jest bezpiecznie?. Wojewoda podkreślił, że dostaje on suche statystyki i sprawozdania z działalności podległych mu służb. Być może nie ma w nich dokładnie pokazanych problemów danej społeczności lokalnej. Możliwe także, że istnieją miejsca gdzie nie ma patrolu policyjnego, a jest on bardzo potrzebny.

W podobny tonie do Pana wojewody przemawiał Komendant Stołeczny Policji Pan Mirosław Schossler, który zauważył, że chce budować inną policję, która będzie bardziej otwarta na mieszkańca. Dodał także, że policja zaraz będzie szukać nowych płaszczyzn działań na rok 2013. Tak aby priorytetem dla policji stało się to co, dla mieszkańców. Przede wszystkim w obszarze bezpieczeństwa.

W dalszej części Komendant Powiatowy Policji – mł. insp. Witold Wójcicki zaczął prezentację dotyczyła ona spraw związanych z działalnością policji za okres od stycznia do września 2012 roku pt: „Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa”:

Na początku prezentacji zostały poddane dane dotyczące zatrudnienia w Komendzie Powiatowej Policji w Piasecznie i jej podległej komisariatach na terenie powiatu piaseczyńskiego:

Ogólne zatrudnienie wynosi 275 policjantów i 50 pracowników cywilnych

Komenda Powiatowa Policji: 149 policjantów i 38 pracowników cywilnych

Komenda Policji w Konstancinie – Jeziornej: 31 policjantów i 3 pracowników cywilnych

Komenda Policji w Górze Kalwarii: 28 policjantów

Komenda Policji w Lesznowoli: 28 policjantów

Komenda Policji w Tarczynie: 21 policjantów

Posterunek Policji w Zalesiu Górnym: 9 policjantów

Posterunek Policji w Prażmowie: 9 policjantów

Priorytety Komendanta Głównego Policji na lata 2010 – 2012:

Priorytet I
Wzrost zadowolenia obywateli z jakości pracy policjantów.

Priorytet II
Poprawa bezpieczeństwa w związku z przebiegiem imprez masowych.

Priorytet III
Podniesienie jakości czynności prowadzonej na miejscu przestępstwa i wykroczeń.

Priorytet IV
Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Priorytet V
Zwiększenie poziomu zadowolenia policjantów i pracowników Policji poprzez zapewnienie optymalnych warunków pracy.

Liczba interwencji przeprowadzonych przez policjantów za okres od stycznia do września 2012:

domowe: 725

publiczne: 3176

inna: 2451

ogółem: 8593

Średnia norm odbioru w powiecie piaseczyńskim połączenia na numer 997 i 112 to 6 sekund.

Czas reakcji na zdarzenie Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie to:

obszar miejski 19 minut 16 sekund

obszar wiejski 20 minut 26 sekund

Przestępczość dane ogólne za okres styczeń – wrzesień 2012:

1854 Przestępstwa nie wykryte

1091 Przestępstwa wykryte

Wykrywalność przestępstw w powiecie piaseczyńskim stanowi 61,8%.

Postępowanie wszczęte w jednej z 7 kategorii za okres od stycznia do września 2012:

Uszkodzenie ciała: 85,4
Bójka i pobicie: 85,7
Uszkodzenie mienia: 116
Kradzież mienia: 107,9
Kradzież samochodów: 89,8
Kradzież w włamaniem: 11,8
Przestępczość rozbójnicza: 104,2

Komendant Powiatowy Policji zauważył, że aktualnie największym problemem dla policji w Piasecznie są włamania z kradzieżą. Ilość jest z pewnością za duża. Dochodzi także do dużych obić samochodów na parkingach.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie prowadzi także szereg programów profilaktycznych:

„Reaguj – Powiadom – Nie Toleruj”
„Dbaj o bezpieczną Jesień życia”
„Strefa bezpiecznych usług”
„Policjanci są wśród nas”
„Stop przemocy w szkole”

Jeżeli chodzi o ruch drogowy na terenie powiatu piaseczyńskiego o zostały zaprezentowane następujące dane:

2011 – 879 kolizje drogowe

- 90 wypadków
- 118 rannych
- 31 zabitych

2012 – 806 kolizji drogowych

- 84 wypadki
- 98 rannych
- 13 zabitych

Najczęściej wypadki poprzez nie ustąpienie pierwszeństwa czy nadmiernej prędkości jazdy kierowców.

Przemoc Rodzinna w powiecie piaseczyńskim:

2945 przestępstw
95 wszczętych postępowań

Interwencje domowe:
725 odnotowano i wydano z tego tytułu 6% niebieskich kart.

Wsparcie finansowe powiatu piaseczyńskiego i gmin dla policji:

Lesznowola: 157 500,00 zł
Starostwo Powiatowe: 96 300,00 zł
Konstancin-Jeziorna: 48 000,00 zł
Góra Kalwaria: 28 000,00 zł
Piaseczno: 10 000,00 zł
Tarczyn: 5 000.00 zł

Do sumy 10 000,00 zł przekazanej przez gminę Piaseczno należy dodać przekazane tereny pod budowę budynku policji i sądu. Wówczas suma będzie oscylowała wokół kilku milionów złoty.


W dalszej części debaty „Razem bezpiecznej” zaczęły się pytania od zebranych gości. Jako pierwszy zabrałem głos. Interesowały mnie trzy sprawy dotyczące gminy Lesznowola i Piaseczno:

Jak wygląda sytuacja bezpieczeństwa na drodze krajowej nr. 7 w graniach powiatu piaseczyńskiego?. Wszystko oczywiście z wypadkami samochodowymi w Pamiątce, Łazach i Marysinie. W sumie w tych zdarzeniach drogowych zginęło, aż sześć osób!. Co stanowi uwaga 50% ofiar śmiertelnych z całego powiatu piaseczyńskiego. Zauważyłem, że nie ma aktualnie na tej trasie partoli piaseczyńskiej drogówki. Takie są regularnie prowadzone w granicach powiatu pruszkowskiego i grójeckiego.

Jak wygląda sytuacja bezpieczeństwa w Parku Chyliczkowskim w Piasecznie po godzinie 22:00?. Wszystko w związku z brakiem oświetlenia w parku. Zadałem też pytanie do wicestarosty Marka Gielecińskiego odnośnie sytuacji z przekazaniem części terenu parku we władanie gminy Piaseczno.

Jak wygląda sytuacja z bezpieczeństwem w Józefosławiu w związku z wysadzeniem bankomatu i ochrony dzieci przy Zespole Szkół w Józefosławiu?.

Na pierwsze pytanie dostałem odpowiedź, że sytuacja na drodze krajowej nr 7 poprawiła się w tym roku. Wcześniej dochodziło do większej liczby wypadków śmiertelnych. Aktualnie w tym roku mamy do czynienia z sześcioma ofiarami śmiertelnymi. Wszystko oczywiście przez nadmierną prędkość i wymuszenia kierujących na przedmiotowej drodze. Zostało także zauważone, że kierowcy mylnie biorą 23 kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 7 w graniach powiatu piaseczyńskiego jako drogę ekspresową. Docelowo odcinek drogi krajowej nr. 7 w gminie Tarczyn i Lesznowola ma być właśnie „ekspresówką”. To powinno zdecydowanie poprawić stan bezpieczeństwa dla pieszych i kierowców. Aktualnie trzeba się przyzwyczaić do tego, że ten odcinek jest tylko drogą dwupasmową.

Z kolei wojewoda mazowiecki Pan Jacek Kozłowski poinformował o ważnych inwestycjach drogowych dotyczących powiatu piaseczyńskiego. Najważniejszą inwestycją będzie obwodnica Janek i Raszyna. Będzie ona realizowana na odcinku od Salomei do Sękocina Starego. Aktualnie w budowie jest odcinek warszawski, a drugi etap Salomea – Sękocin Stary ma być zrealizowany do 2015 roku. Pani wójt Maria Jolanta Batycka – Wąsik poinformowała, że wraz z tą inwestycją ma być realizowana trasa „721 bis”, która ma być obwodnicą Magdalenki i Lesznowoli. Gmina Lesznowola wykupiła już 15% ziemi pod tą inwestycję. Na koniec Pan wojewoda zauważył, że trwają zaawansowane prace projektowe nad drogą S7 czyli „Puławskiej bis”. Możliwe rozpoczęcie pracy od węzła „Lotnisko” do okolic Tarczyna to rok 2014 – 2015. W związku z tym zakończenie prac możliwe jest w latach 2016 – 2017.

Na drugie pytanie dotyczące Parku Chyliczkowskiego Pan wicestarosta – Marek Gieleciński poinformował, że od połowy września w parku można spotkać wspólne patrole straży miejskiej z policją. W nie długiej przyszłości ma zostać uruchomiony kompleksowy monitoring Parku Chyliczkowskiemu dzięki temu powinien zdecydowanie poprawić się stan bezpieczeństwa dla mieszkańców.

Na trzecie pytanie dotyczące poziomu bezpieczeństwa w Józefosławiu i wydarzeń związanych z wysadzeniem bankomatu w tym sołectwie. Informacji udzielił Komendant Powiatowy Policji mł. asp. Witold Wójcicki, który zauważył, że sytuacja sama ich zaskoczyła swoim charakterem. Jednak zaznaczył, że policja w Piasecznie jest bliska aresztowania podejrzanych wysadzenia jednego z bankomatów na terenie gminy Piaseczno. Podejrzewają także, że ta grupa mogła mieć udział w dokonaniu drugiej zuchwałej kradzieży. Jednak dla dobra śledztwa komendant nie chciał dalej mówić o tej sprawie.

W dalszej części głos zabierali głównie sołtysi. Najważniejsze kwestie dotyczyły Zalesia Górnego i Wólki Kozodawskiej. Obie Panie Sołtys zauważyły, że w ich sołectwach są duże problemy z bezpieczeństwem pieszych. W Zalesiu Górnym najgorsza sytuacja jest na ulicy Parkowej. Gdzie nie ma chodnika, a wielu mieszkańców wędruje tutaj poboczem drogi. Sytuacja ulega zdecydowanemu pogorszeniu się zimą. Przez zalegający na poboczu drogi śnieg mieszkańcy wędrują po ulicy Parkowej, co stanowi dla nich bardzo duże zagrożenie. Pani Sołtys zauważyła, że choćby w Ustanowie (gmina Prażmów) chodniki są, a u nich pomimo, że są drugim największym sołectwem w gminie Piaseczno za Józefosławiem wciąż nie ma!. Pani Sołtys zwróciła także uwagę na bardzo niebezpieczne skrzyżowanie ulicy Wiekowej Sosny i Pionierów. Przez brak sygnalizacji świetlnej i znaków poziomych, a także pionowych dochodzi tutaj do licznych wypadków. Pani Sołtys poprosiła o jak najszybsze zrobienie w tym miejscu sygnalizacji. Z informacji jaka została udzielona zebranych gościom wynika, że prace projektowe nad sygnalizacją świetlną w tym miejscu trwają. Policja powiedziała, że nie stać ich na postawienie w tym miejscu patroli policyjnych, bo aktualnie mają ich za mało w skali całego powiatu piaseczyńskiego.

Odnośnie Wólki Kozodawskiej to Pani Sołtys poprosiła o budowę chodnika i postawienie oświetlenia wzdłuż ulicy Źródlanej od ulicy Pionierów w Zalesiu Górnym.

Pojawiła się także kwestia budowy obwodnicy Góry Kalwarii. Jak wiemy od dawna to miasto potrzebuję takiej inwestycji. Gdyż dzisiaj tranzyt samochodów odbywa się przez ścisłe centrum Góry Kalwarii. Ma w tym oczywiście pomóc obwodnica, która ma zaczynać się od strony Piaseczna, a kończyć na wyjeździe na Kozienice i Warkę. Pan wojewoda mazowiecki poinformował, że rozpoczęcie budowy obwodnicy może się rozpocząć w 2014 roku. Wszystko przez to, że na razie priorytetem dla województwa mazowieckiego jest zrobienie obwodnicy Raszyna i Janek.

Podsumowując debatę „Razem Bezpiecznej” zostało zauważone, że po raz pierwszy w tym cyklu tak wiele spraw dotyczyło problemów związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. W związku z tym Komendant Stołecznej Policji Pan Mirosław Schossler zauważał, że potrzeba jest rozbudowy komórki ruchu drogowego w piaseczyńskiej policji. Także podkreślił, że czas reakcji policji na zdarzenia niebezpieczne w powiecie piaseczyńskim jest zbyt długi. Aktualnie jest on w okolicach 20 minut. Mirosław Schossler zauważył, że: „musi być on zdecydowanie niższy”.

Podobna debata jest planowana dokładnie za rok. Wówczas powinniśmy dowiedzieć się czy nasze propozycje i problemy zostały rozwiązane.

Pozdrawiam Kamil Myszyński

Zobacz na Jozefoslaw24 :

Józefosław mieszkanie

Józefosław mieszkania

Forum Józefosław

Dom Józefosław

Józefosław domy

Osiedle Józefosław

Józefosław segmenty

Józefosław segment

Józefosław kod pocztowy

Sprzedam mieszkanie Józefosław

Centrum Józefosław

Sedno

Piekut

Trio Development

Nasze Miasteczko Development

Queens Garden

Multi-Hekk

Super sam Supersam

Gmina Lesznowola

Szpital św. Anny w Piasecznie

Lidl Puławska

Rozbudowa Auchan

Kino Piaseczno w Piasecznie


Podoba ci się:

Komentarzy (15)

  1. 275 policjantów na cały powiat ???? mało …

  2. A jaka niska jest wykrywalność przestępstw, tyko 62%!
    Co drugi przestępca cieszy się wolnością!
    szok!

  3. ciekawe ile z tych 62% dotyczy skradzionych aut w naszym rejonie
    Sądze że wykrywalnośc bliska zeru

  4. 1854 Przestępstwa nie wykryte
    1091 Przestępstwa wykryte
    Wykrywalność przestępstw w powiecie piaseczyńskim stanowi 61,8%.

    Ciekawie liczona ta wykrywalność. Wg moich obliczeń wynosi ona 37%:
    1091/(1854+1091) * 100%

    • Na ale przyznasz że 62% lepiej brzmi niż 37%.

  5. Dodam tylko, że te liczby spisywałem z przytoczonej prezentacji na początku debaty. Trudno mi je oceniać, bo nie miałem czasu na jakieś bardziej wnikliwe wnioski, bo prezentacja leciała dość szybko. Dlatego nie mam danych dotyczących przestępstw wśród nieletnich.

    Pozdrawiam
    Kamil Myszyński

    • Burmistrz skierował do rady gminy wniosek komendanta policji o zarezerwowanie w przyszłorocznym budżecie kwoty 100tys dla policji, w tym m.in. 30tys na patrole ponadnormatywne, pieniądze na nieoznakowany samochód dla policji, 2 kserokopiarki wielofunkcyjne (ponad 10tys.), nagrody dla policji, i jeszcze coś tam. Omawialiśmy to dzisiaj na dwóch komisjach; komisji finansów oraz komisji polityki gospodarczej. Opinie obydwu komisji były negatywne, aczkolwiek byli radni, którzy głosowali „za”.

      Przypomniałam radnym, że nie dalej, jak w ubiegłym roku przyznalismy policji środki na samochód terenowy, który nigdy nie został zakupiony. W związku z tym, wnioskowaliśmy o to, aby policja rozliczyła się z tych ubiegłorocznych dotacji. Zaproponowałam również, aby zamiast dofinansowywać policje, co jest zadaniem powiatu, przeznaczyć więcej środków na straż miejska i np. nocne patrole. Tym bardziej, ze na Józefosławiu policjantów trudno jest zauważyć, a nawet jak są zgłoszenia, z Piaseczna, to często nie reagują. Natomiast praca straży miejskiej, odkąd jest nowy komendant (mianowany na poczatku tego roku) bardzo się poprawiła. I to pomimo, ze maja rzeczywiście niewiele etatów.
      Poza dwoma wyjątkami, radni, którzy są w obydwu tych komisjach zgodzili się z moja argumentacja. A jaka jest Państwa opinia na ten temat?

      • PANI KATARZYNO DOFINANSOWANIE POLICJI NIE JEST ZADANIEM POWIATU , PROSZĘ ZNÓW NIE PRZEKŁAMYWAĆ.
        Jan DĄBEK

  6. Dlaczego radni głosowali przeciwko dotacji na nowe patrole i nieoznakowany samochód ?

  7. Droga MamaMa@ Utrzymywanie policji nie należy do zadań gminy. Od tego jest MSWiA oraz starostwo powiatowe. Gmina Piaseczno i tak bardzo wspiera nasza policje. Niestety nie pracuje to w druga stronę. Nie widzę powodu dla którego mamy z naszych gminnych pieniędzy kupować policji np. kopiarki wielofunkcyjne dla policji lub fundować im premie i nagrody. Na samochód terenowy dostali z gminy dofinansowanie nie dalej jak w ubiegłym roku, jednak do tej pory nie wykazali nam jego zakupu. Patrole ponadnormatywne są praktykowane np. na osiedlu Patronat, gdzie administracja zamiast opłacać firmę ochroniarska zatrudnia policjantów po ich godzinach pracy. Przeznaczają na ten cel 65tys zł rocznie. A jest to tylko jedno osiedle. Policja chce od nas 30tys zł na patrole ponadnormatywne w całej gminie. Jak pani myśli, co za te pieniądze można zrobić i który teren powinien być patrolowany? Ma pani do ogarnięcia miasto + 32 sołectwa. 30tys rocznie to jest plus minus roczne wynagrodzenie jednego strażnika miejskiego. Do nas na Jósefosław codziennie rano pod szkołę podjeżdża 3 strażników, którzy kierują ruchem i ubezpieczają dzieci przechodzące przez ulice. A etatów w naszej straży jest naprawdę niewiele. A ile razy widziała Pani policjantów w akcji w Józefosławiu? Niestety, nawet jak są zgłoszenia z placu Piłsudskiego w Piasecznie, to policja zwykle nie interweniuje, bo zawsze jest jakieś „ale”, chociaż jest to, rzec można, pod samym nosem komendy. Damy z naszego 100tys zł policji, chociaż to nie jest nasze zadanie, a za chwile okaże się, ze brakuje nam na nasze wydatki. Można wesprzeć policje, ale niech oni się najpierw wykażą. A policji w Piasecznie, praktycznie nie ma.

  8. Dziękuję za wyjaśnienie, ma Pani rację. Czyli co możemy zrobić, żeby częściej patrole zaglądały do nas ?

    • Tak jak napisałam, policja jest powiatowa i my jako gmina, możemy tylko prosić policje częstsze patrole. Robimy to, ale niestety, niewiele to daje. Natomiast nowy komendant policji co i rusz organizuje różne spotkania i debaty opowiadając o swoich „sukcesach”. Realny wpływ mamy na straż miejska, poniewaz finansujemy ja z naszego gminnego budzetu. I tak jak wspominałam, odkąd jest nowy komendant straży, działalność tej jednostki bardzo się poprawiła. Codziennie pojawiają się również na naszym terenie. Myślę, ze w sprawie policji należałoby rozmawiać z panem starosta.

      • Pani Katarzyno proszę nie powielać nieprawdy .Policja nie podlega powiatowi, proszę trochę poczytać.
        pozdrawiam
        jan dąbek

  9. Powiem tak Pani Kasiu, że ja sam zachodzę w głowę: czemu gmina Lesznowola przeznaczyła na policję, aż 157.500,00 zł. Dla mnie jest to skandal. Oczywiście tak jak pisałem uważam, że policję można wesprzeć jeśli będzie realizowała ważne programy dla naszych gmin. Choćby partole drogowe przy szkołach, czy na drogach krajowych, wojewódzkich czy powiatowych. Jestem też nadal zdania, że jeśli kupno np szybkiego samochodu do patrolowania dróg pomogłoby w częstszych patrolach to jestem za. Jednak kwestię finansowania policji przez gminę Lesznowola nie zostawię. Uważam to za skandal. Z tej sumy wiem to na pewno 20.000,00 zł poszło na nagrody. Nawet część radnych o tym nie wiedziała. W gminie Piaseczno była szeroka dyskusja na ten temat, a w Lesznowoli nawet pół słowa na ten temat nie było. Choć wymieniłem na ten temat poglądy z radnym z partii wójtowej, to może pół było. Ech kiedy skończy my się w Lesznowoli nauczymy piaseczyńskiego pluralizmu!…Pozdrawiam Kamil Myszyński.

    • Panie Kamilu! W Piasecznie tez trudno o pluralizm. Jak Pan wie jest jedna słusznie panująca partia + pasywna milcząca koalicja. Nagrody dla policji przeszły na sesji, podobnie jak wiele innych bzdur, często uchylanych potem przez wojewodę, bo była dyscyplina partyjna i koalicyjna, a burmistrz prosił i nie wypadało mu odmawiać. Nie ukrywam, ze to ja rozpoczęłam dyskusje na komisjach ws. zasadności przekazywania kasy na policje. Proszę spojrzeć na co maja być przeznaczone te środki. Przecież to jest jawna kpina. Tak samo jak najgorszą szkoda dla samorządu jest to, ze rządzą w nim partie polityczne. Obecnie nam panujący burmistrz wielokrotnie powtarza, ze on ma związane ręce i niewiele może. Ze spalarnia tez nie wszystko jest takie oczywiste i piękne jak to próbuje się przekazać mieszkańcom. Ale o tym napisz oddzielny artykuł.