RDH

„Stanęliśmy przed nie lada wyzwaniem” – zagospodarować wieś Józefosław

Gmina przystąpiła do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na dwóch obszarach należących do miejscowości Józefosław. Pierwszy obszar ograniczony ulicami: Julianowską, Geodetów, Wilanowską a od północy południowymi granicami działek 106, 99/3 i 99/7 jest już na etapie prac planistycznych. Do drugiego, stanowiącego większego część Józefosławia obszaru, składać można do 26 listopada swoje wnioski.

– Stanęliśmy przed nie lada wyzwaniem – jak na zabudowanym obszarze, na dodatek w większości zagrodzonym wprowadzić usługi publiczne, skomunikować ze sobą wschodnią i zachodnią część miejscowości oraz wygospodarować tereny potrzebne do przygotowania skwerów i otwartych terenów rekreacyjnych. Otworzone są obecnie oferty przetargowe na rozbudowę Zespołu Szkół w Józefosławiu, uruchomiliśmy niedawno filię Centrum Kultury na tym obszarze, wkrótce przedstawimy nasze propozycje na zaaranżowanie terenów zielonych i stref wypoczynku. Wkrótce wybudowany zostanie chodnik i ścieżki rowerowe wzdłuż ulicy Julianowskiej, przystąpimy też to przebudowy ul. Geodetów – mówi Zdzisław Lis Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno

Józefosław od kilkunastu lat jest najdynamiczniej rozwijającą się podwarszawską miejscowością. Jednak w ślad za ofertą mieszkaniową developerów długo nie powstawała tam dobrej jakości przestrzeń publiczna czy infrastruktura społeczna pomagająca budować więzi lokalne.

O pomoc w przygotowaniu analizy oraz propozycji kierunków, jakie można nadać działaniom na tym obszarze, urząd miasta zwrócił się do doświadczonej holenderskiej firmy RDH Architekci Urbaniści, która wcześniej przygotowała m.in. koncepcję zagospodarowania terenu targowiska i budowy nowej szkoły w centrum Piaseczna. Zdaniem Holendrów ważne jest, aby na Józefosław spojrzeć nie tylko przez pryzmat jego problemów, ale też przede wszystkim istniejących jeszcze możliwości.

Z jednej strony miejscowość ta jest słabo skomunikowana, brakuje w niej punktów usługowych oraz przestrzeni publicznej, mieszkańcy nie są zintegrowani i wielu z nich nie czuje relacji z miejscem zamieszkania. Z drugiej strony Józefosław okala Las Kabacki, który stanowić może dopełnienie lokalnej oferty miejsc aktywnego wypoczynku, są też jeszcze tereny możliwe do przekształcenia, tak aby odzyskać lokalny klimat i wydobyć atuty związane z życiem w małej, dobrze zorganizowanej lokalizacji.

Zachęcamy mieszkańców Józefosławia do zapoznania się z pełną koncepcją RDH na stronie internetowej urzędu Józefosław plan zagospodarowania – Wizja Holendrów może być materiałem wyjściowym do rozmów nad zapisami planu, aczkolwiek niektóre pomysły mogą wydawać się kontrowersyjne. Dlatego zachęcam do czynnego udziału w konsultacjach – mówi Daniel Putkiewicz zastępca burmistrza. – Chciałbym, aby jak najwięcej pomysłów mieszkańców znalazło odzwierciedlenie w nowym planie zagospodarowania, a sama praca nad planem była podstawą do dyskusji o tożsamości i przyszłości Józefosławia – dodaje.

Podoba ci się:

Komentarzy (23)

  1. Nie http://piaseczno.eu/ ale podajcie dokładny adres.

    1) ten sam artykuł który przedrukowano tutaj:
    http://piaseczno.eu/index.php?&mnu=91&id=5616

    2) oraz wspomiany projekt:
    http://piaseczno.eu/index.php?app=docs&action=get&iid=35240

    Co do koncepcji, to Józefosław jest zatomizowany, nie ma wspólnej tożsamości, spójnej komunikacji, to tylko pogrodzone zamknięte osiedla i długie ulice (często bez chodników) nie połączone ze sobą poprzecznie, tymi ulicami mieszkańcy w autach dojeżdżają do ulic prowadzących do Puławskiej. Przede wszystkimi trzeba połączyć ze sobą te ulice w wielu miejscach: Wiejską, Ogrodową, Wilanowską, Julianowską… i zrobić jakieś miejsca w które warto się wybrać po pracy. Wyciągnąć mieszkańców z aut, bo na razie to jest sypialnia Warszawy przez którą przejeżdża się nie wysiadając z auta.
    I pilnie potrzeba lepszej komunikacji z Puławską (alternatywy dla Geodetów).

  2. A jakie są realne plany ucywilizowania (odwodnienie, chodniki, wymiana oświetlenia )
    ulicy Wilanowskiej? Długo jeszcze będziemy narażeni na niebezpieczeństwo,umykając na pobocza, będące kałużami, błotem lub zaspami śnieżnymi, w okresie zimowym?

  3. Jeszcze jedno pytanie do zorientowanych: pojawią się kolejne przystanki na Wilanowskiej, czy to już koniec „przystankowych” robót?

  4. Mógłby ktoś podać konkretny link do tej koncepcji RDH bo mam problem z odnalezieniem jej we wskazanym serwisie http://www.piaseczno.eu.

      • Właśnie została zmieniona treść artykułu i jest bezpośredni link do dokumentu pdf z koncepcją RDH.

  5. Zero jakichkolwiek konkretów, o datach nie wspominając. Ciekawe co to wg Lisa znaczy słowo ‘wkrótce’ obawiam sie ,ze kilka lat……

  6. Wiochmen … ja juz przestałem pisać….

    jednym słowem : OBIECANKI MACANKI….. uwierzę jak wjadą koparki :)

  7. strzalkologia by photoshop

    wiekszosc tez brzmi kuriozalnie w warunkach lokalnych, gdzie nie ma podstawowych spraw

    no ale ktos projekt zrobil itd …

  8. Chwilę, marudzenie marudzeniem, ale ten Józefosław (tak jak i całe Piaseczno) powinien mieć jakś wizję jak ma wyglądać za 2, 5, 10, 15 lat. No to jest wizja, teraz wydrukować, obłożyć, przeczytać i TRZYMAĆ SIĘ jej. ROZLICZAĆ z niej samorządowców, urzędników, polityków, kandydatów na radnych i burmistrza… Pytać KIEDY, JAK, ZA ILE zrealizują punkt X ze strony Y? Żądać HARMONOGRAMÓW działań. Żądać sprawozdać z REALIZACJI, co zrealizowano, co zaczęto, kiedy startuje…. Oraz pytać DLACZEGO jest opóźnienie, DLACZEGO przesuwa się termin, DLACZEGO się rezygnuje z puntu X na stronie Y. Pytać KTO ZDECYDOWAŁ sprzedać działkę Z dla dewelopera, skoro na tym planie na stronie Y jest przeznaczona na coś innego niż kolejne blokowisko.

    Ja bym chciał by tak Józefosław wyglądał za 5 czy 10 lat. Do tej pory był chaos i wolnoamerykanka. Jeśli postawi się PLAN i będzie go konsekwentnie trzymać, to skieruje się rozwój w odpowiednią stronę.

    Ale tu też potrzeba by współpracy mieszkańców – tam jest mowa o otwarciu (przynajmniej dla pieszych) pogrodzonych, zamkniętych, strzeżonych gett.

    • Racja, dobrze mówi. Trzeba wizji na lata. Chodniki chodnikami ale przecież oczekujemy czegoś więcej. Mamy przecież 21 wiek.

    • Tak zamkniętych gett . Sam burmistrz Józefosławia jak miał problem z drogą to zamknął ulicę z jednej strony i z drugiej . Zresztą to gmina sama ustaliła taką wizje . Dlaczego nie ma ani kawałka zielonego placu dla rodziców z dziećmi . Dlaczego nie ma jakiegoś placu dla młodzieży . Trzeba jasno powiedzieć gmina za taką zabudowę wzięła krociowe pieniądze . Po co jej park który nie będzie przynosił zysków ?Tak trzeba .Wizja za 5 10 15lat . Taką opcje macie na Ursynowie gdzie teraz biegnie najpiękniejsza obwodnica warszawy .
      Na początku może ktoś by zrobił melioracje józefosławia i chodniki po głównych drogach . To jest podstawa . Za ten projekt mielibyśmy chodniki . i może część odpowiedniej melioracji a nie osiedla tonące w wodzie .
      Potem niech ktoś przedstawi nam wizje
      Projekt znany jest już od roku . Specjalnie teraz jest tak pokazywany . Za niecały rok wybory samorządowców . Po wyborach każdy zapomni o sprawie i jakoś przez następne cztery lata samorząd się prze huśta . Coś przed wyborami zrobią dla picu i tak latka lecą . Może już dość tego .

    • Zgadzam się przedmówcą w 100%. Trzeba kiedyś wprowadzić porządek nawet do planowania. A dopiero rozliczać i pytać i oceniać przy urnach naszych rządzących.
      Każdy człowiek, musi mieć cel i społeczność (mam na myśli nas, mieszkańcó Józefosławia) też.

  9. Patrząc z bliska na to, w jaki sposób podejmowane są decyzje w gminie, raczej marnie widzę realizacje tego projektu, do którego opracowania, sama ,- bądź co bądź, – namówiłam burmistrza.
    polecam http://www.youtube.com/watch?v=WLhUT_QxbWo

    • Normalna to jest rzecz u nas w Polsce. Mamy społeczeństwo z którym można zrobić wszystko. Nikt nie pamięta co było w zeszłym tygodniu wszyscy żyją tylko chwilą, Katarzyną W. czy Dodą czy spaloną tęczą. Nic nikogo nie interesuje.

  10. ja bym jednak Józefosławia wsią już proponował nie nazywać. Równie dobrze mozna mówić wieś Ursynów bo kiedyś była tam wioska. Nie wiem jaki ma to cel, pokazanie że nie mamy równych praw z piasecznem czy co ? Czy to że wielka łaska jest zrobienie czegoś na „wsi” ?

    • „Józefosław – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Piaseczno, ”

      „Wieś została założona pod nazwą Ludwigsburg w ramach akcji kolonizacyjnej, prowadzonej w l. 1801-1806 przez rząd pruski. W kolonii zamieszkali głównie osadnicy z południowo-zachodnich części Rzeszy Niemieckiej, tzw. Olędrzy. Nazwa wsi pochodziła prawdopodobnie od miasta Ludwigsburg, położonego w dzisiejszej Badenii-Wirtembergii. Obecną nazwę nadał wsi w 1820 r. rząd Królestwa Polskiego.”

      „Do wczesnych lat dziewięćdziesiątych XX wieku wieś miała charakter głównie rolniczy – dominowały gospodarstwa i grunty orne. W ostatnich latach buduje się jednak coraz więcej willi.”

      http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zefos%C5%82aw

      Jak by nie patrzeć, wsioki tam mieszkają, i wiejskim zwyczajem grodzą się i patrzą wilkiem na sąsiada, któremu nie ufają. „Tu jest moja miedza, i obcego nie wpuszczę. Będę wędrował dookoła 3 kilometry, ale żaden obcy przez moją miedzę nie przejdzie”.

  11. Integrowania to mamy po same uszy w miejscach pracy.We własnych domach,mieszkaniach chcemy czuć się bezpiecznie,chcemy,żeby wokół nas było czysto, estetycznie.Tego typu potrzeby zapewniają w dużym stopniu osiedla strzeżone,pomimo,że sama kiedyś byłam ich przeciwniczką.W porównaniu z poprzednim miejscem zamieszkania (otwarta przestrzeń) nikt nam nie wyje pod oknami w środku nocy,nikt nie proponuje swoich wątpliwej jakości wyrobów,usług,dzwoniąc bez przerwy do drzwi itp.Powinien być wybór: wybraliśmy osiedle strzeżone i był to wybór słuszny. Teraz chcielibyśmy ucywilizować teren,otaczający nasze osiedle.

  12. Wiecie jaka jest idea tego projektu . Taka iż wszystkie koszty gmina chce przerzucić na wspólnoty . Jak otworzy się osiedla to wszystkie place dla dzieci będą dostępne dla wszystkich super tylko kto pokryje ich naprawy a no poszczególne wspólnoty . Za taki plac zabaw także będą odpowiedzialne wspólnoty . W razie jak coś się stanie dziecku odpowiadać będą wspólnoty nie gmina ani kto innych . Jak prosto jest rozwiązać swoje problemy kosztem innych . A droga do działki Pana Dąbka doprowadzona za darmo . Ciekawe ile zyskała teraz na wartości ?

    • Młody ile zapłaciłeś za drogę do twojego osiedla.
      Co zrobiłeś dla Józefosławia? itd.

  13. Człowieku z miasta dawno temu byłem na stronie Wikipedii i czytałem ten mało aktualny tekst. Jeszcze niedawno sam zrywałem jabłka na wsi Natlin

  14. A co bedzie dalej z Jozefosławiem na ul.ogrodowaj? czy ona została zapomniana? Tyle tu działek do sprzedania ,czy nie można zainwestowac i cos zmienic na lepsze? Pozdrawiam p.Danuta

  15. Plan jest potrzebny, chociazby po to aby nowe inwestycja do niego dostosowywac i powoli wszystko realizowac. trzeba oczywiscie zaczac od chodnikow przy glownych ulicach, ze wzgledu chociaazby na bezpieczenstwo dzieci. koncepcja bardzo fajna, w szczegolnosci podoba mi sie idea organizowania miejsc publicznych wokol potoku i na terenie obserwatorium. Nie podoba mi sie natomiast koncepcja otwierania zamknietych osiedli. cos takiego mozna rozwazyc jak u nas poziom dochodow i kultury zblizy sie do tego z holandii (czyli za jakies 30 lat), bo na. razie zamkniecie osiedla jest jedynym sposobem zabezpieczenia sie nocnym spiewami, petami i butelkami wrzucanymi przed dom, domokrazcami, zniszceniami czesci wspolnych oplacanych przez wlascicieli, motorami pedzacymi 120 po wewnetrznej drodze i innymi