Skrzyżowanie ul. Cyraneczki z Julianowską - 2010 r. - YouTube

Odpowiedź Starosty w sprawie parku w Józefosławiu

Szanowni Państwo

W nawiązaniu do Państwa pisma dotyczącego wskazania terenu w miejscowości Józefosław, z przeznaczeniem na skwer, który mógłby służyć mieszkańcom w celach rekreacyjnych i wypoczynkowych z możliwością zagospodarowania na plac zabaw dla dzieci niniejszym informuję, iż znam bardzo dobrze problemy mieszkańców Józefosławia i Julianowa. Jako Starosta zawsze z radością wspieram wszelkie inicjatywy mieszkańców.

Działka ewidencyjna nr 127/3 położona przy ulicy Tenisowej należy do Skarbu Państwa, o sprzedaży decyduje pan Wojewoda. Wojewoda wydał Zarządzenie na sprzedaż w/w działki.

W związku z Państwa prośbą została przeprowadzona analiza przydatności tej działki pod kątem Państwa wniosku.

Działka w części znajduje się w granicach strefy uciążliwości od linii wysokiego napięcia i nie może być wykorzystana jako miejsce wypoczynku i rekreacji. Linie wysokiego napięcia generują zarówno pola elektryczne jak i magnetyczne, które mają wpływ na kondycję ludzkiego organizmu. Wypoczywanie w rejonie ich oddziaływania jest obarczone ryzykiem wystąpienia wielu schorzeń.
Ze względów bezpieczeństwa i zdrowotnych, tereny wypoczynku i place zabaw powinny być oddalone od infrastruktury technicznej osiedla, m.in. napowietrznych linii wysokiego napięcia.

Pomijając powyższe uwarunkowania i z uwagi na fakt, że w odniesieniu do wskazanej działki gruntu Wojewoda Mazowiecki wydał zarządzenia dot. zbycia jako Starosta mam ustawowy obowiązek podjąć wszelkie czynności zmierzające do wykonania zarządzenia.

Ponadto pragnę poinformować, że wykonując zadania z zakresu administracji rządowej stosownie zgodnie z ustawą dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, jako Starosta gospodaruję zasobem nieruchomości Skarbu Państwa. Nieruchomości stanowiące zasób Skarbu Państwa mogą być m.in. przedmiotem sprzedaży, zamiany czy darowizny na rzecz jednostki samorządu. Powyższe czynności mogą być dokonane za zgodą Wojewody. Zgodnie z przepisami przywołanej wyżej ustawy, nieruchomości mogą być również przedmiotem przekazania na rzecz Gminy na jej wniosek, jeżeli przemawia za tym ważny interes jednostki samorządu i wskazane cele publiczne nie mogą być realizowane przez Skarb Państwa. Wniosek w powyższej sprawie powinien być złożony przez Burmistrza za zgodą Rady Gminy .

Jednocześnie, biorąc pod uwagę intensywną zabudowę w miejscowości Józefosław, rozumiem potrzebę zabezpieczenia terenów, które mogłyby być zagospodarowane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Jednym z takich miejsc, które staram się zagospodarować jest teren na rogu ulic Wilanowskiej i Cyraneczki. Planuję tam wykonać zbiornik retencyjny a przy nim ciąg spacerowy z ławeczkami i oświetleniem.

Z wyrazami szacunku,

Jan A. Dąbek


Podoba ci się:

Komentarzy (51)

 1. Starosta planuje takie jeziorko jak na powyższej fotce ? :D Nooooo wreszcie coś ciekawego powstanie ;)

 2. Grejman czy cię żona rzuciła , czy od urodzenia jesteś taki? Może ty sie weś i coś zrób a nie tylko krytykuj.

 3. O raju, ale jesteś poważnym człowiekiem, tylko nawet nie wiem, czy jesteś kobietą ? czy mężczyzną PO kobiecie. Jest piątek wyluzuj człowieku ;D

 4. Widać sołtys zmienił zdanie, to dobrze.
  W wywiadzie z 29 lutego powiedział tak na temat parku :

  ‘- Jakie są szanse na to, żeby w Józefosławiu powstał Park?

  Józefosław jest położony w sąsiedztwie ogromnego kompleksu zielonego – Lasu Kabackiego i Powsina. Trudno będzie wygospodarować dodatkowe tereny zielone dla takiej rekreacji. Na chwilę obecną najbardziej potrzebujemy dobrej komunikacji drogowej, chodników, ścieżek rowerowych i drożnej melioracji i systemu odpływu wody deszczowej. ‘

  http://jozefoslaw24.pl/2012/02/integracja-i-rozwoj-wywiad-z-janem-a-dabkiem/

 5. Już się kilka razy zawiodłam, więc z radością poczekam, gdy zobaczę namacalne dowody …

 6. Nie rozumiem,

  Działka może zostać sprzedana pod zabudowe mieszkalną, i ludziom, którzy tam zamieszkają nic nie grozi, ale jeśli usiądzie tam ktoś na ławce, może poważnie zachorować? Bzdura jakaś…

  • Tam chyba nie było mowy o budynkach mieszkalnych, właśnie z uwagi na te słupy.

 7. Question: was there anyone in Piaseczno Municipality interested in people’s health when the Municipality gave the approval to build civil buildings right under or next to high-voltage pylons!!!?
  All men are equal before the law… but perhaps not in Piaseczno

  • Where this is the case ?

 8. To jest działka przy Piotrze i Pawle. Wprawdzie biegną na kawałku linie wysokiego napięcia i raczej nie wybudujemy na nim placu zabaw, ale spokojnie mozna nasadzić zieleń, ustawic ławki, itp. Taki zwykły skwer na wzór skweru Kisiela przy urzędzie gminy w Piasecznie. Nie jest to może idealna działka, ale w Józefosłwiu raczej trudno i taką, a jesli można ten teren pozyskac za darmo, to przynajmniej nalezy spróbować. Tym bardziej, że Pan Burmistrz Lis wyraził chęć zagospodarowania nam tego terenu. Biorąc pod uwagę niefortunna infrastruktuę Józefosławia (bardzo gesta zabudowa, 4 bardzo długie ulice bez poprzecznych łaczników i ze sladowa komunikacją miejska), wiadomo, że powinno takich skwerów byc wiecej. Uważam, że od czegoś trzeba zacząć. Tym bardziej, ze ta działka jest w zasiegu naszej reki. Każda inną działkę trzeba kupić od prywatnego właściciela, co pociąga za sobą ogromne koszty. Rozmawiałam z kilkoma radnymi i wykazali chęć poparcia tego projektu i przyznania środków w budżecie na urządzenie dla nas skweru, o ile ta działka zostanie pozyskana.
  Jeśli Pan Starosta wybuduje kolejny skwer przy ul. Cyraneczki, to tym lepiej dla nas.
  Wczoraj Pan Burmistrz zlecił viceburmistrzowi Putkiewiczowi, wystąpienie z takim wnioskiem do wojewody. Nie ukrywam, że liczę, iż Państwo także poprzecie ten pomysł. Jak zaczniemy teraz wybrzydzać i mnożyć problemy, to raczej nie doczekam się żadnego skweru w Józefosławiu. Do każdej potencjalnej lokalizacji będzie się można doczepić. Osobiście liczę na to, że Pan Starosta również przychyli się do naszego wniosku w swojej opinii, którą wystosuje na ten temat do wojewody. Jeśli na tym terenie nie powstanie skwer, to jest bardzo realna szansa, że kupi to developer i w tym miejscu stanie kolejny budynek. Może nie apartamentowiec, ale jakaś zabudowa. Czy taka jest Państwa wola?

  Od początku kadencji, tj od prawie dwóch lat prosicie Państwo o tereny publiczne, skwery. A teraz jak pojawia się na to szanso, to niektórzy zaczynają jęczeć i wybrzydzać. Ja też bym chciała, żeby był taki teren przy ogrodowej, a mieszkańcy Osiedlowej, chcieliby mieć coś takiego u siebie. Tez bym chciała, żeby autobus jeździł również Ogrodową czy Osiedlową. Tez bym chciała, żeby została wybudowana Ogrodowa, czy Osiedlowa, a nie w kółka ta Julianowska i Julianowska – najdroższa ulica w całej gminie. Chciałabym różne inne rzeczy. Ale należy patrzeć realnie. Nie od razu Kraków zbudowano. Dzięki naszym staraniom i tak gmina wreszcie zaczęła inwestować w Józefosław. Na naszym terenie nie ma działek gminnych. Wszystko jest prywatne. A to kosztuje. Wykup jednej działki pod skwer = budowa jednej ulicy. Mamy możliwość pozyskania jednej takiej działki za darmo i zaczyna się narzekanie. Doprawdy, bardzo trudno jest mi zrozumieć sposób myślenia niektórych narzekaczy. Może po prostu narzekanie i komplikowanie prostych spraw jest wpisane w naturę Polaków.
  Skwer przy Cyraneczki jest tymczasem pomysłem i mrzonka. Skwer przy Piotrze I Pawle jest rzeczywistością.

  • Nikt nie narzeka, poprostu miejsce nie nadaje sie prawdziwy skwer w tej chwili.
   Ale warto zeby gmina przejela ten teren, tak czy siak.

   W przyszlosci jest szansa ze linia zostanie zakopana. Chyba sa jakies przepisy, ktore nakazuja zakopac linie na gesto zaludnionym terenie

 9. A propos linii wysokiego i średniego napięcia. Jest ich dużo dookoładawnej fabryki – bo większość z nich, to własnie „pozostałość” po fabryce Polkolor/Thomson Lamina – która to fabryka potrzebowała dużych mocy… Ale nic nie wskazuje, aby taka sytuacja miała się powtórzyć (fabryki nie ma i chyba już nie będzie) – a więc może jest szansa na wyłączenie niektórych linii, ew. obniżenia poziomu mocy przesyłowych. Nie wspomnę, że najlepszym (choć kosztownym) rozwiązaniem jest zakopanie kabli na bezpieczną głębokość.

 10. Ogromny plac jest przy Wenus i Wilanowskiej. Stare, kilkuletnie ogrodzenie Orco tylko straszy. Tam park miałby sens, bo terenu jest 4x więcej niż przy Cyraneczki. Poza tym gmina mogłaby pomyśleć o tych mieszkańcach, którzy mają psy. Niedługo deweloperzy zabudują każdy kawałek zieleni…

  • No jest ale chyba zajęty przez komornika.

  • A czy ten ogrodzony teren nie należy do ORCO?

   • Teren jest zajęty przez komornika. Orco upadło.

    • Raczej nie upadło – ma się dobrze i buduje swój apartamentowiec w centrum W-wy.

     • No chyba, że spłacili 1,7 miliarda długu . Na szybko znalazłem link z 2010 , ale na 100% w zeszłym roku była to potwierdzona wiadomość. Jeśli budują przy złotej, to chyba jest tam już nowy inwestor , lub spółka córka jak w Amber Gold hehe ->

      http://www.zw.com.pl/artykul/438791.html

      • http://www.stockwatch.pl/gpw/orcogroup,komunikaty,wycena.aspx

       Dzisiaj rano pojawiło się kilka komunikatów. Długi Orco to jakieś 500 mln euro. Na budynku przy Złotej już od dłuższego czasu przestało przybywać szyb, panowie coś tam jeszcze stukają i pukają, ale wyraźnie widać, że aktywność zamarła.

       Co do działki przy Wilanowskiej to w wynikach Orco z 06’12 stoi coś takiego: „The short term loans in breach due to financial covenant breach are composed of the loans financing the two assets Vaci 188 and Vaci 190 and the short
       term due to non-repayment are composed of the two polish plots in Jozefoslaw and Szczecin”

       • Ja wolę, żeby zostało jak jest. Mieszkam przy Wenus i wolę taką kameralność. O ORCO jest wątek tutaj http://jozefoslaw24.pl/forum/Thread-gesta-zabudowa

        • Ja też jestem za utrzymaniem status quo:-) Ale raczej nie ma szans, aby ten teren kiedykolwiek stał się terenem publicznym pod potrzeby mieszkańców J&J.
         A skoro tak, to nie ma sensu wymieniać go ‘na liście ciekawych lokalizacji do zagospodarowania przez gminę czy starostwo’:-)

         • Mówicie Państwo o terenie, który jest własnością prywatna i wcześniej czy później staną tam domy.

 11. Być może jestem głupi ale na mój rozum Sołtys wyraźnie powiedział/napisał , że nie ma szans na teren przy tenisowej bo – Działka w części znajduje się w granicach strefy uciążliwości od linii wysokiego napięcia i nie może być wykorzystana jako miejsce wypoczynku i rekreacji. Linie wysokiego napięcia generują zarówno pola elektryczne jak i magnetyczne, które mają wpływ na kondycję ludzkiego organizmu. Wypoczywanie w rejonie ich oddziaływania jest obarczone ryzykiem wystąpienia wielu schorzeń.
  Ze względów bezpieczeństwa i zdrowotnych, tereny wypoczynku i place zabaw powinny być oddalone od infrastruktury technicznej osiedla, m.in. napowietrznych linii wysokiego napięcia.

  Zgadzam się ze „Ślimakiem” co prawda to fakt dziwne że ludzie mogą pracować pod napięciem, ale siedzieć na takim skwerku już nie . Czyli wynika z tego, że te słupy są za blisko w stosunku do CH Józefosław i osiedla Piekut / Tenisowa ?

  • Proszę spojrzeć do zapisów w ogłoszonym przetargu:
   „Zgodnie z zapisami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka zlokalizowana jest na obszarze D7 – UR/M – tereny przeznaczone na cele mieszkalnictwa z usługami handlu, rzemiosła i gastronomii, a także składów, zakładów drobnej wytwórczości i innych usług. Dopuszcza się lokalizację usług publicznych, obiektów mieszkalnych wybudowanych lub towarzyszących usługom, urządzeń infrastruktury technicznej i komunikacyjnej ( w tym parkingów), zieleni urządzonej.”

   Ostatni zapis mówi o zieleni urządzonej. Więc o czym te wszystkie dywagacje? Natomiast pierwszy zapis mówi o dopuszczeniu celów mieszkaniowych.

   To ja się pytam – co z tymi liniami wysokiego napięcia? Jak wynika z zapisów w przetargu nie ma ograniczeń, aby powstało tym miejscu cokolwiek.

   • Starosta chce tę działkę sprzedać. Argument którym posługuje się starosta że nie można tam usiąść na ławce bo pole elektromagnetyczne (o przepraszam osobno pole elektryczne i magnetyczne – brzmi groźniej) nas zabije a jednocześnie z załączonego materiału wynika że można na niej wybudować dom mieszkalny w którym przebywa się znacznie dłużej jest chyba kierowany do analfabetów za których nas widocznie uważa. W lutym tego roku odsyłał nas zamiast do parku to do lasu (napisałem to kilka postów wcześniej) a teraz wynalazł jakiś teren przy Cyraneczki że niby pracuje nad jego pozyskaniem. Działka zostanie sprzedana a sprawa parku w okolicach Cyraneczki umrze sprawą naturalną.

    • ziutek trochę wiary w starostę, to jeden z bardziej z wiarygodnych ludzi.
     ManaMa daj przykład twojego zawodu.

     • zxy ‘…. to jeden z bardziej z wiarygodnych ludzi.’ Oj bracie, bracie on ma wyrok za składanie fałszywych zeznań (oczywiście nieprawomocny bo na apelację od roku się nie stawia). Ale żeś sobie wybrał wzór.

      • ziutek daj mi lepszy wzór z tego środowiska,bo na razie zostaje przy swoim

     • Chodziło o pogląd ogólny, bez podziału na Starosta/Burmistrz tzn. chodniki , ulice itp.

      MANAMANA MANAMANA MANAMANA : )

   • jak dają to brać !!!

  • Mektom nie sołtys tylko starosta po drugie z pisma nie wynika ,ze nie chce jej przekazać tylko informuje ,iż nikt tam nie da zgody ze względu na przepisy na plac zabaw.Poczytaj troczę przepisów. Prywatnie to możesz sobie pod linią robić co chcesz. pozdrawiam

   • Powtórzę raz jeszcze.
    Na tym terenie zgodnie z prawem może powstać zagospodarowany teren zielony. I taki też jest w zapisach przetargu ogłoszonym przez Pana Starostę..

   • A to sorry myślałem, że Jan Dąbek jest jednocześnie starostą i sołtysem , widocznie pomyliło mnie się z Janem A. Dąbkiem.

 12. Ludzie jaki macie problem ? Pojawiła się dość realistycznie brzmiąca inicjatywa wykorzystania działki na rzecz ogólnie rozumianej społeczności naszej wsi. I to za darmo (przekazanie działki nie – kupno, gmina ją wyposaży i urządzi – tak obiecał burmistrz). Temu pomysłowi trzeba przyklasnąć. Przecież nie zamyka on możliwości starania się o wybudowanie kolejnego skweru. Przecież J liczy sobie kilka tysięcy mieszkańców więc jeden placyk problemu miejsca do rekreacji nie rozwiąże. Nie stawiajmy tej sprawy w ten sposób że szukamy teraz hipotetycznego najlepszego miejsca tak jak by to miała być jedyna możliwa tego typu inwestycja na naszym terenie. Dodatkowy plus jest taki że wyrwiemy ten kawałek ziemi z rąk potencjalnego developera który wybuduje tam pewnie blok i będziemy mieć kilkadziesiąt nowych rodzin setkę nowych samochodów i szkołę w J znów trzeba będzie powiększać.

 13. Razmawiałam z radną która jest po rozmowie z Panem Starostą i powiedziała mi ,że starosta poprze wniosek jeżeli Gmina wystąpi do Wojewody o tą działkę. Powiedział także ze prosił panią Katarzynę Nowocień -Kowalczyk o pilotowanie tej sprawy u Burmistrza . Potwierdził także że przy zbiorniku retencyjnym zrobi miejsce na rekraację.

  • NIE Nowocień -Kowalczyk tylko NOWOCIN-KOWALCZYK
   Bardzo proszę o niezmienianie mojego nazwiska.

   Pan Starosta nie musiał mnie prosić. Sama rozpoczęłam ten temat i pierwsza rzeczą, którą zrobiłam był rozmowa z Panem Burmistrzem – zanim jeszcze rozmawiałam z Panem Starostą. Jestem z Panem Lisem w stałym kontakcie i również dzisiaj rano rozmawiałam z nim na ten temat, Jest jak najbardziej jest za. Pan Starosta również potwierdził w rozmowie ze mną, że poprze ten wniosek,co mnie bardzo cieszy. Martwi to, że jednocześnie twierdził, że teren jest nieodpowiedni. Co innego mówią zapisy w przetargu. Mam jednak nadzieję, że decyzja wojewody będzie dla nas pozytywna.

 14. Wiochmen@ tematem rozmowy jest skwer. Tematu spalarni póki co nie ma. Są różne koncepcje, spekulacje, dywagacje, itp. ale nie ma żadnych konkretów. Jak się pojawi temat spalarni, nie omieszkam Państwa o tym poinformować.

 15. Inicjatywa i deklaracja burmistrza zacna. Byle została zrealizowana.
  Park w Józefosławiu bardzo sie przyda bo jak na razie to tylko osiedla i ulice.
  Generalnie brak tu zieleni bo i gdzie miejsce na drzewo skoro mozna zbudowac wieksze osiedle i sprzedac więcej mieszkań….

  • Widocznie pan Dąbek nie ma jeszcze tyle dobra co Bill Gates, toteż nie może sobie pozwolić na podobną filantropię. Nie ma co gadać, najważniejsze, że pojawiają się jakieś sensowne deklaracje.

 16. Przeczytałam całą tę dyskusję i (cytując klasyka) jestem za, a nawet przeciw. Obejrzałam sobie tę działkę przy Tenisowej dokładnie, przeszłam się po niej i moje wrażenie jest takie: dość wąski pas nieużytku pomiędzy terenem Centrum Handlowego Józefosław a blokiem mieszkalnym, z którego spora środkowa część jest pod linią wysokiego napięcia. Oczywiście na pozostałych kawałkach, jakieś ok 20 x10 m i ok 10 x 10 m możnaby jakąś infrastrukturę skwerową umieścić. Parę drzewek i ławek, bo chyba jednak nie plac zabaw dla dzieci. Z tego, co wiem, to nie budownictwo mieszkaniowe miało tam być, tylko parking dla istniejących już wielorodzinnych domów.
  Jeśli chodzi o wspomianą przez starostę- sołtysa p. J.A. Dąbka działkę przy ul. Cyraneczki/Wilanowska – to jest ona w gestii starosty a będzie on w tym roku jeszcze (jak dobrze pójdzie) rozpoczynał budowę ulicy. Szerokość działki, moim zdaniem pozwoli na wyodrębnienie tam „deptaka” z zielenią i ławeczkami wzdłuż Cyraneczki. Może nawet ze zbiornikiem retencyjnym w formie jeziorka.
  Poza tym, jak wspomniałam we wcześniejszych moich wpisach – jest szansa na park z prawdziwego zdarzenia. Wystąpiłam ok rok temu z propozycją wydzierżawienia od Politechniki Warszawskiej części placu przy ul. Ogrodowej. Rozmowy z PW są dość zaawansowane, trwają wyceny. Właściwie tylko od ceny dzierżawy, jaką PW sobie zażyczy – zależy czy i ile terenu będzie pod park. Obejrzyjcie sobie jakie piękne drzewa tam rosną! Wystąpiłam także o zbudowanie przejścia pieszo-rowerowego między ul. Wilanowską a Ogrodową, które brzegiem terenu PW zaprowadziłoby mieszkańców Julianowa i wschodniej części Józefosławia zarówno do parku, jak i do kościoła. Nie pisałam tych szczegółów wcześniej, bo czekałam na konkrety, ale temat i tak pojawił się już na tym forum, dlatego informuję.
  A więc pojawia się realna możliwość dwóch skwerków i parku. Trzymajmy kciuki, żeby się udało.

  • Przepraszam, nie podpisałam się pod moją wypowiedzią, co niniejszym czynię:
   Hanna Krzyżewska, z pozdrowieniami :)

   • Pani Haniu, nikt nie ma wpływu na to, co powstanie na tej działce, jeśli zostanie ona sprzedana. Zgodziliśmy się również co do tego, że nie nadaje się ona na plac zabaw. Jednak spokojnie może tam powstać jakiś mały skwer. Zważywszy na intensywną zabudowę Józefosławia, więcej takich skwerów tym lepiej. Inaczej zamkniemy się pomiędzy szeregami budynków. Proszę zauważyć, że Julianów ma nieco inna zabudowę niż Józefosław.

    A co do dzierżawy terenu PW, to jak Pani dobrze wie, ja również za tym optuję i od dawna rozmawiam o tym zarówno z Burmistrzem Lisem jak i z viceburmistrzem Putkiewiczem, który tę sprawę monitoruje. Tyle, ze nawet jeden park nie załatwi nam zieleni na terenie Józefosłąwia. Dlatego, jeśli jest szansa na jakikolwiek nawet mały skwer, to my, jako mieszkańcy Józefosławia chcemy z tej szansy skorzystać.

  • Myślę, że tereny PW dają szanse na park z prawdziwego zdarzenia. Mam nadzieję, że się uda!!!

 17. Jeśli mowa o terenach koło Osady Józefa, to rzeczywiście drzewostan w tamtym miejscu jest imponujący. Trzymam kciuki za wszystkie trzy realizacje.

  Pozdrawiam

 18. ja też oglądałam tą działkę , nic szczególnego i dla większości mieszkańców za daleko .

  • podbijam! miejsce koszmarne

 19. najlepiej mieć plac pod nosem, ale jest wiele osób, którzy robią zakupy z Centrum Józefosław i na pewno dzieci mogły by się pobawić na placu zabaw przy Tenisowej.
  A poza tym Nalbliższy plac zabaw na podobnej powierzchni znajduje się w Piasecznie lub na Ursynowie.

 20. co do zieleni to można zrobić nasadzenia według uznania , a drzewa z czasem urosną. Nie szukajmy dzewostanu jak z Puszczy

  • nareszcie głos matek. może teraz to miejsce nie wygląda ciekawie, ale jak się ogrodzi, zagospodaruje zielenią, ustawi ławki, to może być całkiem przyjemnie. Wole skwer niż, np wielopoziomowy parking, jak to pisała powyżej pani Hania Krzyżewska.

 21. I like this site very much so much fantastic info.
  ルブタン 日本 店舗 http://www.smashforlife.nl/cender/louboutin-men.html

 22. Pingback: Co dalej z zabezpieczani przeciwpowodziowymi w Józefosławiu? – Sołectwo Józefosław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*