Józefosław fot. Bartosz Bilski

Najbardziej zaludnioną miejscowością jest niewielki terytorialnie Józefosław

DEMOGRAFIA PIASECZNA 2015

Według najnowszych danych, opublikowanych na stronie urzędu MiG Piaseczno, na dzień 31.12.2014r gmina liczyła 73.952 mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy. Jednak dane z 31 marca 2015r, czyli 3 miesiące później wskazują, że w pierwszym kwartale przybyło kolejnych 1.409 osób, co razem stanowi 75.361 mieszkańców. Oznacza to, że tylko w ciągu ostatnich 2 lat, czyli od 31.12.2012 do 31.03.2015 populacja w gminie wzrosła o 5.369 nowych mieszkańców, czyli o 14,3%.

GDZIE NAJWIĘCEJ, GDZIE NAJMNIEJ

Najwięcej osób, czyli 43.034 mieszka w samym mieście. Stanowi to 58% całej pupulacji gminy. W ciągu ostatnich 3 lat, liczba ta zwiększyła się o prawie 3tys., czyli 7,4%.

Najbardziej zaludnioną miejscowością jest, stosunkowo niewielki terytorialnie, Józefosław. Liczba zameldowanych mieszkańców wynosi obecnie 8.281, co stanowi 11,2% populacji gminy Piaseczno. Na uwagę zasługuje dynamika przyrostu. W ciągu ostatnich 3 lat, liczba mieszkańców powiększyła się o 1.730, czyli o 26,4%. Oznacza to, że każdego roku do Józefosławia sprowadza się przeciętnie ok. 600 nowych mieszkańców. W zestawieniu z integralnie połączonym z Józefosławiem, – Julianowem (1.332 mieszkańców), wydaje się naturalne i logiczne, że zarówno przy planowaniu budżetu, jak i wszelkich innych działań, np. rozwiązania komunikacyjne, infrastruktura drogowa, etc., teren ten powinien podlegać baczniejszej uwadze i trosce władz gminy.

Drugą, co do wielkości wsią jest Zalesie Górne, które liczy 3.301 mieszkańców, czyli prawie 5 tys. mniej niż Józefosław. W przeciwieństwie jednak do Józefosławia, liczba mieszkańców Zalesia Górnego, utrzymuje się od 3 lat na podobnym poziomie (wzrost w ostatnich 3 latach o 56 osób, czyli ok. 18 rocznie).

Trzeci, co do wielkości jest Złotokłos, – 1.388 mieszkańców (prawie 7tys. mniej niż Józefosław), dalej Julianów – 1.332 (1,8% populacji), Głosków – 1.292 (1,7%), Bobrowiec (1,6%), -1.191 oraz Żabieniec– 1.184 (1,6%). Pozostałe miejscowości liczą poniżej 1.000 mieszkańców. Porównując dane demograficzne z ostatnich 3 lat, widać wyraźnie, że liczba mieszkańców w wymienionych miejscowościach zmienia się niewiele. Na ich tle, wyróżnia się Bobrowiec, gdzie odnotowano wzrost o 104 osoby (ponad 50 nowych osób rocznie).

Najmniejszą miejscowością pod względem liczby mieszkańców jest miejscowość o nazwie Pęchery-Łbiska Osada, gdzie zameldowana jest 1 osoba. Drugie od końca jest Pólko – 23 mieszkańcow. Warto również odnotować, że stosunkowo niewielki Runów Osada, w ciągu ostatnich 3 lat podwoił liczbę zamieszkałych tam osób. Obecnie miejscowość ta liczy 59 mieszkańców.

STARZY CZY MŁODZI

Prawie 58% (43.370) populacji Piaseczna to mieszkańcy w tzw. wieku produktywnym, albo, jak kto woli – płatnicy podatku, czyli osoby w przedziale wiekowym pomiędzy 19-60 rokiem życia. W ciągu ostatnich 2 lat liczba ta wzrosła o 1.705 osób (4,1%).

W dość dużym tempie wzrasta liczba DZIECI w wieku 0-18 lat, które stanowią obecnie 25,6% wszystkich zameldowanych. Tylko w ostatnich 2 latach ich populacja wzrosła o prawie 2.300 (11,9%). Największy przyrost zanotowano wśród 4-5-latków – 1.314 (wzrost o 59,4% w stosunku do 31.12.2012r). W samym mieście, w ciągu ostatniego roku, liczba dzieci w tym przedziale wiekowym niemal się podwoiła i wynosi obecnie 2.554, z czego największy wzrost odnotowano w ciągu pierwszych 3 miesięcach tego roku. Co to oznacza? Pilne zapotrzebowanie na przedszkola i szkoły. Aktualna liczba 4-5 latków, które w przyszłym roku pójdą do pierwszej klasy lub do zerówki wskazuje, że gmina będzie musiała zabezpieczyć, co najmniej 141 oddziałów 0-1. A przecież liczba dzieci w tym przedziale wiekowym (i nie tylko w tym), stale wzrasta.

Rośnie także liczba 8-12-latków, czyli uczniów szkoły podstawowej. Jest ich obecnie 4.695, co oznacza wzrost o 526 (12,6%) w ciągu ostatnich 2 lat. Ponad połowa z nich, tj. 2.406, mieszka w samym mieście. W świetle tych danych, dość trudno jest zrozumieć argumenty urzędników gminnych, próbujących przekonywać, iż liczba dzieci będzie wkrótce malała. Aczkolwiek, rzeczywiście, pojęcie „wkrótce” może być względne i nie ma potrzeby budowania nowych szkół. Jednak analiza danych demograficznych z ostatnich lat jasno wskazuje, że nowi mieszkańcy to zwykle rodziny z dziećmi w wieku przedszkolno-szkolnym. Liczba dzieci nowonarodzonych od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie.

W ciągu ostatnich 2 lat, wzrosła również liczba osób powyżej 65 roku życia. Jest ich obecnie 8.632 (wzrost o 1.081), co stanowi 11,5% całej populacji gminy. Dane demograficzne pokazują, zatem wyraźnie, że zdecydowana większość mieszkańców gminy Piaseczno, to ludzie stosunkowo młodzi oraz dzieci. Utrzymuje się również przewaga kobiet, – 52,4% populacji gminy, z czego w mieście, przewaga kobiet jest znacznie wyższa. 65% mieszkańców Piaseczna stanowią kobiety.

Analiza demograficzna jest ważna przy planowaniu strategicznym, przy uchwalaniu budżetu, przy określaniu priorytetowych zadań oraz kierunków rozwoju miasta i gminy. Niestety, po doświadczeniach z ostatnich 4 lat pracy w gminie, z przykrością muszę stwierdzić, że czynnik ten był pomijany i marginalizowany. A szkoda. Polecam, zatem ten krótki artykuł szczególnej uwadze pana Burmistrza Lisa.

Katarzyna Nownocin-Kowalczyk

SZCZEGÓŁOWE STATYSTYKI DEMOGRAFICZNE PIASECZNO JÓZEFOSŁAW JULIANÓW

Podoba ci się:

Komentarzy (11)

 1. A miało być tak cicho i spokojnie…

 2. Zestawienie dwóch artykułów obok siebie:
  1. Najbardziej zaludnioną miejscowością jest niewielki terytorialnie Józefosław
  2. Gmina negocjuje z ZTM zmiany tras linii autobusowych obsługujących Józefosław i Julianów
  Z pierwszego wynika konieczność zwiększenia kursów autobusu 739 i ew. uruchomienie linii nowych dla CAŁEGO obszaru, a z drugiego propozycja ODCIĘCIA od bezpośredniego połączenia połowy tego obszaru wzdłuż Julianowskiej od Warszawy.
  Po prostu Ynteligencja i Lemingrad przez duże „Y”-rek i „L” pisana…

  • Kto was od czego odetnie?! Będziecie mieli 727 jadący wzdłuż Julianowskiej i skręcający w Cyraneczki, który będzie dojeżdżał do Puławskiej bądź dalej do stacji PKP.

   • Dziękujmy serdecznie za taką „pseudo-propozycję”. Autobus do PKP Jeziorki jako linia L, może być uzupełnieniem dla 739 jadącego Julianowską do super punktu przesiadkowego jakim jest Metro Wilanowska. 739 jest już porzadnie wypełniony pasażerami, gdy (jadąc od Piaseczna) z Julianowskiej zajeżdża pod szkołę. Jest więc to linia sprawdzona i potrzebna na Julianowskiej. Nie po to mieszkańcy walczyli o taką linię na wspólnym bilecie warszawskiem od praktycznie początku tego stulecia – aby teraz mieli ją tracić po to , aby ich mieszkajacy na zachód (przy Wilanowskiej i Geodetów) sąsiedzi mieli jeździć co 8 minut. Nie tędy droga: zabranie tego autobusu z Julianowskiej spowoduje:
    - utrudnienie zycia (na Julianowskiej był autobus, do którego dało się wsiąść i dojechać do przesiadki na Metrze Wilanowska),
    - że, ludzie przesiądą się do samochodów (jeden samochód = jeden kierowca),
    - straci nasza okolica (Julianowska). To byłby zdecydowany KROK WSTECZ!
    A i mieszkańcy korzystający teraz z 727 nie będą patrzyli przychylnie jak im się odbiera bezpośrednie połączenie z metrem i funduje się wycieczki przez rejony wokół Julianowskiej. Zamiast 727 powinna być L-ka typu L-2 czy L-5.

    • @Mieszkaniec… W pełni popieram co Pan/i napisał/a.

 3. Pytanie brzmi :

  Kto jest odpowiedzialny za taki rozrost Józefosławia (bloki/osiedla) bez rozwoju równoczesnej infrastruktury (drogi, chodniki, przychodnie, szkoły, tereny wspólne itp.). ? A co gorsze bez zabezpieczenia terenów pod budowę brakujących szerokich ulic itp.

  Czy ten teren ma jakiegoś ‘właściciela’ ?
  Czy ktoś w ogóle panuje nad tą sytuacją ?
  Czy to nie zakrawa na odpowiedzialność karną ?

 4. No kto podpowiedz ty wszystko wiesz Ziutek.

  • Ty

   • Gdgbym Ziutek wiedziała to bym napisała. Więc kto?

    • Widzisz znaki zapytania w moim poście ? Oprócz charakterystycznej konstrukcji zdania ten znak (?) informuje czytelnika o tym iż jest to PYTANIE a nie zdanie twierdzące. Tak więc skoro już wiesz że ja stawiam pytania (a nie są to pytania retoryczne) to musisz przyjąć że nie znam na nie odpowiedzi, bo bym się wówczas nie pytał. Tak więc nie prowokuj, bo mimo Twojego uroku nie ulegnę.

 5. Wygląda na to że będzie jeszcze gęściej i ciaśniej, bo zabudują działki przy Fashion House:

  http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=123803401#post123803401