Jozefoslaw24

Kto z samorządowców z Józefosławia, Julianowa i Piaseczna osiągnął sukces w wyborach parlamentarnych 2015?

Wybory parlamentarne 2015 vs wybory samorządowe 2014, czyli jak poradzili sobie piaseczyńscy samorządowcy

Na tegorocznych listach wyborczych do Parlamentu, piaseczyńscy wyborcy mogli znaleźć sporo, mniej lub bardziej znanych, nazwisk związanych z lokalnym samorządem.

Nie pierwszy to raz, kiedy samorząd staje się trampoliną do wyższych stanowisk i raczej nie należy upatrywać w tym zjawisku czegoś negatywnego. Aczkolwiek refleksja przychodzi wówczas, kiedy o miejsce w Sejmie ubiega się np. dopiero co, nowo wybrany Starosta.

Refleksja przychodzi również wtedy, kiedy na listach wyborczych znajdujemy te same nazwiska kandydatów, ubiegających się o stanowiska we wszystkich kolejnych wyborach, – czy to parlamentarnych, czy samorządowych, – do tego, często zmieniających ugrupowania polityczne.

Spróbujmy, zatem przyjrzeć się, jak poradzili siebie lokalni kandydaci, którzy dokładnie rok temu ubiegali się o miejsce w piaseczyńskim samorządzie.

Pan Starosta WOJCIECH OŁDAKOWSKI ubiegał się o miejsce w Sejmie, kandydując z pozycji 9, listy Prawa i Sprawiedliwości. Łącznie w całym okręgu wyborczym otrzymał 4.019 głosów, z czego Piaseczno dało panu Wojciechowi 1.572, zaś cały powiat piaseczyński – 2.475 głosów. Przypomnijmy, że w ubiegłorocznych wyborach samorządowych, jako kandydat do rady powiatu, Wojciech Ołdakowski uzyskał wynik 2.094. Biorąc pod uwagę sprawowane stanowisko, bardzo nieznaczny wzrost tegorocznych głosów w powiecie, w stosunku do wyniku ubiegłorocznego, może świadczyć o tym, że, – albo pan Ołdakowski jest świetnym starostą i mieszkańcy nie chcieli się go pozbywać, albo rzecz ma się wręcz odwrotnie, zatem głosował li tylko tzw. żelazny elektorat. Przy okazji jednak, wiele osób zadawało pytanie, – czemu nowo wybrany starosta, próbuje uciec od, zaledwie rok temu podjętych, wobec mieszkańców powiatu piaseczyńskiego, zobowiązań?

PiS otrzymał 32,88% głosów poparcia w całym powiecie i 29,22% głosów w gminie Piaseczno.

Platforma Obywatelska, dała w tym roku szansę, byłemu Wiceburmistrzowi, obecnemu Pełnomocnikowi Burmistrza ds. Rozwoju Gminy oraz Przewodniczącemu Rady Powiatu Piaseczyńskiego, DANIELOWI PUTKIEWICZOWI, który od wielu lat konsekwentnie pnie się po drabinie kariery samorządowej. Startując z miejsca 6, pan Daniel otrzymał w okręgu, łącznie 1.703 głosy, z czego 1.021, tylko z terenu gminy Piaseczno. W całym powiecie piaseczyńskim głosowało na niego 1.395 osób. Dla porównania, w ubiegłorocznych wyborach samorządowych, ubiegając się o miejsce w radzie powiatu, pan Putkiewicz otrzymał 1.644 głosy. Ponieważ jest to kolejny urzędujący aktualnie urzędnik oraz niedawno wybrany samorządowiec, sprawujący odpowiedzialną funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu, nasuwają się podobne pytania jak w przypadku pana Starosty. Czy wyborcy chcieli zatrzymać pana Pełnomocnika, czy też wręcz przeciwnie, – są już nim zmęczeni?

PO otrzymała 27,11% głosów poparcia w całym powiecie i 28,93% głosów w gminie Piaseczno.

Gwiazdą tegorocznej kampanii wyborczej w Piasecznie był niewątpliwie, były radny powiatowy oraz były kandydat na burmistrza w ubiegłorocznych wyborach samorządowych, pan PIOTR KANDYBA, ubiegający się o fotel posła, z bardzo dobrego, 2 miejsca na liście Komitetu Wyborczego Nowoczesna Ryszarda Petru. Jednak, kosztowna, z wielkim rozmachem i przy użyciu wszelkich dostępnych technik sprzedaży, przeprowadzona kampania, nie do końca przyniosła zamierzony skutek, – aczkolwiek należy sprawiedliwie powiedzieć, że spośród byłych i aktualnych piaseczyńskich samorządowców, pan Piotr osiągnął najlepszy wynik, uzyskując w całym okręgu 6.639 głosów. Pytanie, czy to kwestia agresywnego marketingu czy rzeczywistego zaufania do osoby. Piaseczno dało Piotrowi Kandybie 2.725 głosów, czyli prawie 1.000 głosów mniej niż w ubiegłorocznej, I turze wyborów na burmistrza. Cóż takiego się stało, że Piotr Kandyba, który tak bardzo dba o swój prywatny wizerunek i stałą obecność w lokalnych mediach, stracił tak wielu fanów w macierzy? Przesyt i zmęczenie osobą? A może zbytnie sfokusowanie na własnej osobie przy jednoczesnym unikaniu dyskusji i wyrażaniu opinii na różne, nie tylko te trudne, tematy?

Nowoczesna Ryszarda Petru otrzymała 13,66% głosów poparcia w całym powiecie i 16,3% głosów w gminie Piaseczno.

Na listach Komitetu Wyborczego Wyborców „Kukiz’15″, piaseczyńscy wyborcy mogli znaleźć nazwisko, byłego, wieloletniego radnego gminnego, kolejnego byłego kandydata na burmistrza w ubiegłorocznych wyborach samorządowych, adwokata, pana MARIUSZA SŁOWIKA, startującego z miejsca nr 6. Niestety, ani liczne plakaty, ani dość dobry, poruszający konkretny problem, spot wyborczy, nie zaprocentowały imponującym wynikiem. W całym okręgu wyborczym, pan Mariusz zdobył 1.639 głosów, z czego w gminie Piaseczno, krzyżyk przy jego nazwisku postawiło 486 osób. Przypomnijmy, że rok temu, w I turze wyborów na burmistrza, Mariusza Słowika poparło 1.346 wyborców. Pomimo, iż wydawać by się mogło, że czas Mariusza Słowika, jako samorządowca i polityka pomału się kończy, pan Mariusz może odnotować pewien sukces. Dokładnie rok temu, kandydując do rady powiatu piaseczyńskiego, otrzymał on 383 głosy. Obecnie, w wyborach do Sejmu, w całym powiecie, Mariusza Słowika poparło 859 osób, czyli ponad 2 razy więcej niż przed rokiem.

Kukiz’15 otrzymał 6,74% głosów poparcia w całym powiecie i 6,28% głosów w gminie Piaseczno.

Były burmistrz Piaseczna, były i obecny radny powiatowy, doradca wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, były kandydat do Europarlamentu oraz były kandydat na burmistrza, pan JÓZEF ZALEWSKI, tym razem ubiegał się o miejsce w sejmie. Od lat związany z Polskim Stronnictwem Ludowym, pan Józef starował z list tej partii, z miejsca 6. Ogółem w całym okręgu wyborczym zdobył 809 głosów, z czego Piaseczno, dało mu 629, a powiat 743 głosy. Ilość ta jest porównywalna do tej, którą pan Zalewski uzyskał w ubiegłorocznych wyborach do rady powiatu. Znacznie większe poparcie Józef Zalewski uzyskał kandydując rok temu na burmistrza Piaseczna – 5.764 głosy w I turze, 7.291 w II turze. W przypadku tak doświadczonego samorządowca należałoby może, zastanowić się nad przekazem, który de facto trafia do wyborców. Wydaje się, bowiem, że prowadząc swoje liczne kampanie wyborcze, pan Józef, albo dobiera sobie złych doradców, albo „odpuszcza” już na starcie, popełniając wciąż te same błędy.

Przy okazji PSL, warto nadmienić, że na listach tegoż ugrupowania znalazł się w tym roku były poseł Ruchu Palikota, mieszkaniec Józefosławia, pan ARTUR DĘBSKI. Wprawdzie nie samorządowiec, jednak, jako jeden z nielicznych posłów z Wiejskiej, pan Dębski wiele razy próbował współpracować z lokalnymi organami władzy. Niestety, pan Artur nie powtórzył swojego sukcesu sprzed 4 lat, kiedy to wszedł do sejmu z poparciem 15.269 głosów. Starując z 3 miejsca, uzyskał obecnie 341 głosów w całym okręgu, z czego Piaseczno dało mu 22, a powiat 57 głosy.

Polskie Stronnictwo Ludowe otrzymało 4,5% głosów poparcia w całym powiecie i 4,03% głosów w gminie Piaseczno.

Z listy Komitetu Wyborczego KORWiN, z pozycji 3-ciej, o miejsce w Sejmie ubiegał się, były kandydat do rady gminy, student i przyszły prawnik, pan JAN PIOTR KOMOSA. Wynik, który uzyskał w całym okręgu wyborczym, to 1.070 głosów. W powiecie, na pana Jana zagłosowało 431 osób, z czego w gminie Piaseczno – 237. Warto nadmienić, że pan Jan, przedstawiciel młodego pokolenia, z powodzeniem wykorzystuje media społecznościowe, stając się coraz bardziej rozpoznawalnym, młodym piaseczyńskim kandydatem na polityka. Dla przypomnienia, ubiegając się rok temu o mandat radnego, Jan Komosa uzyskał zaledwie 27 głosów.

Partia KORWiN otrzymała 4,6% głosów poparcia w całym powiecie i 4,54% głosów w gminie Piaseczno.

Na listach Zjednoczonej Lewicy znalazło się nazwisko pana FILIPA DANIELA KRAKOWIAKA, studenta prawa i byłego kandydata na radnego MiG Piaseczno w okręgu julianowsko-chyliczkowskim, kandydującego z listy KW Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej. Pan Filip, uzyskał wówczas wynik 37 głosów. Obecnie, startując z pozycji nr 11 ZL, w całym okręgu wyborczym przekonał do siebie 151 osób, z czego 29 w gminie Piaseczno i 44 w powiecie. Biorąc jednak pod uwagę aktywność pana Filipa w mediach społecznościowych, można przypuszczać, że tak łatwo się nie podda i zapewne nie raz jeszcze spotkamy jego nazwisko na listach, w kolejnych wyborach.

Zjednoczona Lewica otrzymała 6,06% głosów poparcia w całym powiecie i 6,21% głosów w gminie Piaseczno.

Na koniec nasuwa się refleksja, którą można zawrzeć w pytaniu, – czemu Piaseczno nie stawia na swoich ludzi? Czy to kwestia zaufania, czy też ludzi, których nazwiska pojawiają się od kilku lat na różnych listach wyborczych?

Katarzyna Nowocin-Kowalczyk

Poniżej wszystkie artykuły związane z wyborami samorządowymi 2014. Informacje zostały opublikowane na naszym portalu na przełomie października i listopada.

Burmistrz boi się konkurentów w walce o reelekcję ? Nieuczciwa rywalizacja ?! – 1.10.2014

A gdyby tak spróbować inaczej … – 8.10.2014

Kandydaci na radnych z Józefosławia i Julianowa -19.10.2014

Józefosław 2014/2018 – kandydat na burmistrza Mariusz Słowik -20.10.2014

„…zainteresowane strony wypierają się tego jak żaba błota ” – Wyborcza koalicja ? -20.10.2014

Józefosław 2014/2018 – kandydat na burmistrza Józef Zalewski – 21.10.2014

Program rozwoju Józefosław 2.0 – spotkanie z kandydatami PO do Rady Miasta -22.10.2014

Gmina Piaseczno nie wykorzystała unijnych dotacji – 22.10.2014

Co może radny ? -23.10.2014

„Starosta Jan Dąbek i inni członkowie zarządu powiatu nie powinni pełnić żadnych funkcji w samorządzie, gdyż nie rozumieją, jakie cele samorząd powinien realizować.” – wywiad z Adamem Leśniakiem -24.10.2014

Czy kandydatka z listy wyborczej Starosty ma coś wspólnego rozbudową Auchan ? – 30.10.2014

„Nasza Gmina – Nasz Powiat” … syn Starosty Jana Dąbka kandyduje do Rady Powiatu ! -30.10.2014

Kandydaci na radnych Józefosław Okręg 15 – Joanna Chełchowska -31.10.2014

Oświadczenie w sprawie wpisu „Nasza Gmina – Nasz Powiat… syn Starosty Jana Dąbka kandyduje do Rady Powiatu „ – 31.10.2014

Hanna Krzyżewska Julianów okręg nr 16 -31.10.2014

Chcę być burmistrzem -3.11.2014

Komunikacja publiczna, drogi, koncepcja przyłączenia Józefosławia do Warszawy – wywiad z kandydatką na burmistrza Barbarą Rudzińską – Mękal- 4.11.2014

Elwira Dworak – Józefosław okręg 15 – 5.11.2014

Jolanta Zel – Józefosław okręg 15 – 5.11.2014

Debata z kandydatami na burmistrza Piaseczna – relacja video -5.11.2014

„Obawiam się, że jeśli wejdziesz do rady, to będziesz „przepychała” koncepcje rozbudowy Auchan zgodna z interesami spółki, a nie mieszkańców ” – Nowocin vs Dworak -7.11.2014

„Jeśli chodzi jakość podróżowania linią 739 to naszym zdaniem szanse na poprawę są niewielkie” – na pytania odpowiadają kandydaci Platformy Obywatelskiej- 11.11.2014

Filip Daniel Krakowiak – Julianów, Chylice, Chyliczki, Pólko okręg nr 16 – „Jakakolwiek chęć wieczornego wyjścia bez samochodu ograniczana jest przez rozkład jazdy autobusu 739″
– 12.11.2014

Krzysztof Dynowski – Julianów, Chylice, Chyliczki, Pólko okręg 16 – czy jeden radny zadba o cztery wsie ? -12.11.2014

Jolanta Żórańska – Józefosław okręg 14 – recepta na poprawę komunikacji publicznej kadydatek KWW Wspólne Razem -12.11.2014

Andrzej Sochocki – Józefosław okręg nr 14 – „Ograniczyć przewóz pasażerów, którzy nie są z tych miejscowości, a mają do dyspozycji inne linie autobusowe, chodzi o to, by linia 739 w jak największym stopniu służyła mieszkańcom Józefosławia i Julianowa” -13.11.2014

Kandydaci do Rady Powiatu Piaseczyńskiego – okręg Józefosław i Julianów -13.11.2014

Kandydaci do Rady Powiatu Piaseczyńskiego – okręg Józefosław i Julianów – 13.11.2014

Paraliż komunikacyjny Józefosławia – 13.11.2014

Józefosław 2014/2018 – kandydat na burmistrza Piotr Kandyba

Kandydaci do Rady Miasta – okręg Józefosław i Julianów – co kandydaci na burmistrza zaoferują mieszkańcom Józefosławia ?

Platforma Obywatelska Józefosław – 17.11.2014

Oficjalne wyniki wyborów w Józefosławiu i Julianowie – 18.11.2014

Jan Dąbek nie dostał się do rady powiatu piaseczyńskiego – wyniki wyborów ! – 19.11.2014

Kształt dzisiejszego Józefosławia (a także osiedli w rejonie Słowiczej) to planistyczne „dzieło” samorządów i władz gminy z czasów, kiedy decydowali pana koledzy” – 24.11.2014

Piaseczyńskie wybory w liczbach – 27.11.2014

” Radny reprezentuje interesy mieszkańców swojego okręgu. Radny nie ma przywileju króla, który wydaje oświadczenia ” – komentarz do oświadczenia radnego z Józefosławia

” Radny swoją kadencję powinien rozpocząć od gruntownej nauki. Dobrym przykładem jest tu radna poprzedniej kadencji z Józefosławia..” – wywiad z burmistrzem Piaseczna

Kim są radni z Józefosławia ?

Podoba ci się:

Komentarzy (16)

 1. Czyli żadnego posla z gminy Piaseczno.
  Bravo!

 2. Piaseczyńska żenada. Miło znowu przeczytac coś napisanego przez Katarzynę Nowocin. Brakuje nam tu pani!!!

 3. WOW> jestem pod wrażeniem ile nasmarowaliście niusów o wyborach 2014. Szacun<:

 4. Artykuł napisany przez Panią Kasię jak zwykle wnikliwy ale i zachęcający do dyskusji, szczególnie tak POtrzebnej w Lemingradzie, gdzie szczęśliwi mieszkańcy mający TVN i ciepłą wodę w kranie znają tylko Kidawę Błońską a nikogo innego z terenu Piaseczna. Ci inni to dla nich inna bajka, dzięki której już niedługo będą tłumaczyć jak do nich trafić biorąc za punkt odniesienia PSZOK :( .

 5. Ale za pani Katarzyny nie zrealizowano :
  nowej szkoły, parku czy Julianowskiej.
  Poszczególni Radni działali raczej samodzielnie i kłócili się między sobą.

  Martwi mnie co innego :
  dlaczego nowy Starosta z PIS chciał prysnąć do Sejmu?

  I ciesze się ,że :
  w samorządzie piaseczyńskim dominuje PO a na szczeblu krajowym PIS, ponieważ będzie zachowana jakaś równowaga!

  • „dlaczego nowy Starosta z PIS chciał prysnąć do Sejmu?”

   bo tam koryto głębsze i pełniejsze

 6. A to oseł Smirnoff z PiSdu nie jest z Piaseczna i okolic?

 7. Wiochmen alias Ziutek
  Interpelacje to nie wszystko !

  • Wyborco, ta twoja nienawisc do pani Katarzyny nałożyła ci takie klapki na oczy, ze z premedytacja przeinaczasz wszystkie fakty. To dzieki pani Katarzynie rozbudowa naszej szkoły w ogóle ruszyła. Tak samo budowa Julianowskiej. Gdyby nie ona, to pewnie do tej pory g..no by z tego było. A to, ze burmistrz nie wyrobił sie z budowa w jedna kadencję, to nie jest wina pani Katarzyny. Ten twój hejt wobec osoby, ktora tak dużo zrobiła dla naszej okolicy jest zwyczajnie głupi i dziecinny. Nic dziwnego, że nikt nie traktuje cie powaznie.

   • Lizusom i wazeliniarzom mówimy STOP!
    Dobra dziennikarka nie musi byc dobrą Radną!

    • Wyborco, największym ślepcem jest ten, który nie chce zobaczyć. Ale nawet twoje liczne krzyki na tym forum przeciwko pani Katarzynie, nie zmienia faktu, że pani Nowocin-Kowalczyk była najlepszą radna jaka Józefosław miał i ma. A ty wyborco jesteś zwykłym pospolitym hejterem z baaaardzo duzym ego. Szkoda, ze rozumek nie idzie w parze.

     Artykuł widziałam na profilu pani KNK na fb. Ciesze sie, że J24 również go opublikowała. Jak zwykle świetnie napisany, wnikliwy i konkretny. Pani Katarzyno, prosze do nas wracać. Tu jest pani potrzebna.

    • A Wyborca tradycyjnie, zamiast o głównym wątku, wyrzuca swoje frustracje i niedowartościowanie hejtem w panią Katarzynę.

 8. Zaraz, zaraz! Nie wyolbrzymiajmy zasług tej Pani. O ile pamięm to i prace przy szkole, jak też ws Julianowskiej toczyły się jeszcze za czasów kiedy nie tylko nie była radną, ale nawet w tej gminie nie mieszkała. Ale bardzo widać chce, żeby ludzie tak myśleli, bo ciągle się z tej swojej Ameryki odzywa i komentuje i przypomina o sobie.

 9. Jesli masz na mysli w nieskończoność przesuwane terminy w budżecie, np. Julianowskiej na 2017r to rzeczywiscie można to nazwać toczącymi sie sprawami. O rozbudowie szkoły tez sie duzo mówiło, praktycznie od momentu jej otwarcia. Podobnie jak o ulicy XXIw, czy Komety. Dopiero jak pani Katarzyna została radna i wzięła sprawy w swoje ręce to wreszcie te „toczące się” czyli odwlekane latami sprawy zaczęły byc realizowane. Mieszkam przy XXIw i dokladnie wiem jak to się odbywało. Poza tym byłem w radzie rodziców i pamietam jak bardzo pani Katarzyna była zaangazowana w sprawy szkoły i jak bardzo nam pomagała. Zarówno moja rodzina jak i wielu moich sąsiadów żałujemy, ze pani Nowocin-Kowalczyk zrezygnowala z reprezentowania naszej miejscowoci. Ale mając wokól siebie takich plujacych zółcia nienawiści albo zazdrosci Wyborców czy Wnikliwych wcale jej sie nie dziwie.

  Bardzo dobry artykuł, podsumowanie i stawiane pytania. Jak zawsze z przyjemnością przeczytałem.

 10. Katarzyna Nowocin do Sejmu lub na Burmistrza!

 11. wnikliwy masz rację.
  Prawdziwą walkę o zabezpieczenie terenu i szkołę to przeprowadził Dąbek Jan sołtys na przełomie wieku ( lata 1996 może 97 do 2004.
  Nasi nowi mieszkańcy nawet nie mają pojęcia jak trudno to było osiągnąc .
  Dzisiaj jak jest teren i budynek stoi to sama rozbudowa jest latwiejsza .Nie znaczy że łatwa.