ul. Ogrodowa

Dominikanie chcą zmiany planu zagospodarowania swojego terenu…mieszkańcy wolą park

Uwadze niektórych mieszkańców nie umknęła uchwała Gminy Piaseczno, która dotyczy zmiany planu zagospodarowania terenu zlokalizowanego na skrzyżowaniu Ogrodowej z Prymulki w Józefosławiu. Pierwotny plan zakłada przeznaczenie działki pod tereny publicznej zieleni parkowej.

Okoliczni sąsiedzi obawiają się, że jedna z ostatnich wolnych działek w ich okolicy zostanie zabetonowana. Część mieszkańców wolałaby, żeby teren pozostał zielony i niezabudowany. W ubiegłym tygodniu radni z Józefosławia na swojej stronie poinformowali, że o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wystąpiła Polska Prowincja Zakonu Dominikanów.

Uchwała została przyjęta przez urzędników 16 grudnia 2020 roku. Po zmianie działka mogłaby być przeznaczona pod tereny usług i zieleni o charakterze ogólnodostępnym. Radni napisali, że nie wiedzą dokładnie co inwestor planuje wybudować na swojej działce, ale każdy kto ma zastrzeżenia do zmian w mpzp ma prawo do zgłoszenia swoich uwag.

Zwróciliśmy się do Sekretarza Prowincji o. Piotra Kołacza o udzielenie wyjaśnień, które pomogą rozwiać wątpliwości związane z planami inwestycyjnymi Dominikanów.

„Informujemy, że Polska Prowincja Zakonu Kaznodziejskiego (OO. Dominikanów) wnioskuje o zachowanie parkowego charakteru działki oraz dodanie do niej niewielkiego obiektu usługowego. Jeśli nastąpi zmiana planu zagospodarowania, większość działki nadal pozostanie zielona, a istniejący drzewostan zachowany.

Na południowej części działki mógłby powstać nieduży pawilon usługowy z kawiarnią na zielonym dachu, miejscem zabaw dla dzieci, gabinetem rehabilitacyjnym, cukiernią, strefą relaksu itp. Budynek byłby przyjazny środowisku i wizualnie nie obciążał okolicy. W północnej części działki mógłby powstać park z urządzeniami do ćwiczeń i małej rekreacji. Teren nie będzie ogrodzony i będzie dostępny dla mieszkańców przez 24h na dobę.

Według tego pomysłu miejsce mogłoby służyć integracji lokalnej społeczności w różnym przedziale wiekowym: od dzieci, poprzez młodzież, osoby dorosłe aż po seniorów. Szczególny nacisk byłby położony na rozwiązania pro-ekologiczne: mała ilość miejsc parkingowych, stacje parkowania dla rowerów – tak aby mieszkańcy przychodzili lub przyjeżdżali rowerami, a nie samochodami.

Prowincja nie dopuszcza możliwości handlu wielkopowierzchniowego. Rozważany jest pomysł dodania elementów architektonicznych przy ul. Prymulki aby zmienić jej charakter w ulicę typu „woonerf”. Bulwarowy charakter ulicy byłby dodatkową atrakcją. Obecnie teren jest zarośnięty, zamknięty, ogrodzony i nie służy lokalnej społeczności.”

Jeżeli wcześniej jakieś tereny w Józefosławiu zostały przekształcone, tak aby deweloper mógł na nich coś wybudować, to nie ma podstaw do traktowania Dominikanów gorzej niż innych przedsiębiorców. Fakt jest taki, że działka jest własnością Dominikanów i nie mają oni obowiązku przekazania jej na teren dostępny publicznie.

Obwieszczenie o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu zlokalizowanego na skrzyżowaniu ulic Ogrodowej i Prymulki w Józefosławiu

Wnioski i zastrzeżenia do projektu planu można składać do 26 marca:

- w formie pisemnej w kancelarii Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno przy ul. Kościuszki 5;

- pocztą na adres Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, ul. Kościuszki 5, 05-500 Piaseczno;

- ustnie do protokołu w Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno przy ul. Kościuszki 5 (czasowo nieaktualne z uwagi na ograniczenia związane z ogłoszeniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii);

- za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres e-mail: urzad@piaseczno.eu

Więcej:

Ile kosztuje religia w ZSP Józefosław ?

Wzmożone patrole policji i ograniczenia na ul. Rekreacyjnej

„Najważniejsze, aby osoby odwiedzające Las Kabacki, nie puszczały psów luzem”

Czy na nowym odcinku Cyraneczki będą problemy z odwodnieniem ?

Szczepienia na koronawirusa w Józefosławiu

Od 1 października 2020 zmiana stawki za odbiór odpadów

Radni PiS ostrzegają przed szatańską wizytą w Piasecznie

Józefosław z największą frekwencją – Wybory prezydenckie 2020

Metropolia Warszawa i MSWiA mobilizują (swoich?) wyborców

W budżetach samorządów metropolii warszawskiej ubędzie ponad 1,3 mld zł !!!

Radny z Józefosławia wbrew burmistrzowi nie zagłosuje za projektem stacji kolei dojazdowej przy Julianowskiej

Jeszcze w tym roku będzie można dojechać Cyraneczki do Działkowej

Stacja PKP Józefosław ? Kiełbasa wyborcza czy realne szanse ?

Zastępca Burmistrza: „Co do 739 nie ma możliwości zwiększenia częstotliwości kursowania autobusów, jest to ograniczone dostępnością taboru”

Burmistrz podjął decyzję o zamknięciu placów zabaw i siłowni plenerowych

Zakaz wyprowadzania psów w Lesie Kabackim

Straż Miejska poinformowała o wynikach kontroli jakości powietrza na terenie Józefosławia

Lasy Miejskie tłumaczą powody wycinki drzew w Lesie Kabackim

Historia Lasu Kabackiego

31. rocznica katastrofy lotniczej w lesie kabackim

Sprawdź jakość powietrza w Józefosławiu

Straż Miejska bada jakość powietrza – zgłoś newralgiczne miejsca

Czy pas dla autobusów na tym odcinku Puławskiej ma sens ?

739 nadal bez przegubowego taboru

Podoba ci się:

Komentarzy (5)

  1. Wooner srunerf… hohoho boskie korpo…amen.

  2. Świetny pomysł. Mam nadzieje, że powstanie taki obiekt i będę miała gdzie wypić kawę z koleżankami :-) Brakuje czegoś takiego w Józefosławiu. jestem na tak.

    • W każdej restauracji w Józku można wypić kawę, ale musi nie być lockdown’u :)

  3. jeśli to pomysł oo. Dominikanów, to musi być dobry pomysł. Niechaj im się wiedzie, mieszkańcom do tego NIC.

    • ale to tylko dla niepokalanych kawoszek :P