Las Kabacki

Fauna i flora Lasu Kabackiego

Obecny kształt lasu został zaprojektowany przez węgierskiego leśnika Wiktora Stephena w 1896 roku. W 1938 roku prezydent Warszawy Stefan Starzyński wykupił tereny zalesione z rąk prywatnych właścicieli i nadał im status lasów komunalnych. Tym sposobem ochronił las przed wyrębem pod zabudowę. W 1980 roku Las Kabacki otrzymał status rezerwatu stając się największym chronionym obszarem leśnym w województwie mazowieckim.

Przewagę drzew sosnowych zrównoważono zalesianiem terenu drzewostanem liściastym przy jednoczesnym wstrzymaniu wycinki. W lesie kabackim rosną 62 gatunki drzew i krzewów oraz 623 gatunki roślin naczyniowych. W skład górnego piętra drzewostanu wchodzą sosny, osiki, brzozy, buki, modrzewie, lipy, wiązy górskie, jesiony oraz dęby. Dolne piętro starego drzewostanu tworzą klony, graby, lipy i dęby. Sporadycznie można natrafić na jabłonie, trześnie i grusze. Na terenie rezerwatu znajduje się dąb czerwony o średnicy 145 cm oraz świerk pospolity o obwodzie 160cm i wysokości 32 metrów. Obydwa drzewa wchodzą w skład 13 pomników przyrody znajdujących się w lesie kabackim. Na runo leśne składa się bardzo dużo unikalnych gatunków roślin takich jak kruszyna pospolita, widłak babimór, łany konwalii majowej, lilia złotogłów i turzyca piaskowa.

W rezerwacie żyje wiele chronionych gatunków zwierząt. Podczas spaceru można natknąć się między innymi na lisy, sarny, kuny, borsuki, łasice oraz jeże. Las Kabacki jest zamieszkany przez unikalne populacje ptaków między innymi dzięcioły, krogulce, pustułki, kobuzy, sowy uszate, gile i myszołowy. Do ciekawszych gatunków zamieszkujących Las Kabacki zalicza się także rzekotki drzewne, zaskrońce i padalce.

Więcej:

Ursynowscy radni przeciw wycince drzew w Lesie Kabackim

„Najważniejsze, aby osoby odwiedzające Las Kabacki, nie puszczały psów luzem”

Pies zagryzł borsuka w Lesie Kabackim

Zakaz wyprowadzania psów w Lesie Kabackim

Lasy Miejskie tłumaczą powody wycinki drzew w Lesie Kabackim

34. rocznica katastrofy lotniczej w Lesie Kabackim

Las Kabacki był świadkiem wielu egzekucji

Podoba ci się:

Komentarzy (1)

  1. Szkoda, że tak wielu spacerowiczów nie szanuje mieszkańców lasu. Liczą sie tylko ich pieski. Ślepcy co nie widzą zakazu wprowadzania psów do lasu. Sama mam psa i umiem to uszanować, ponieważ leży mi na sercu dobro wszystkich zwierząt.