fot. Jozefoslaw24.pl - autobus 739

Od 11 lat nie są w stanie przygotować trasy dla przegubowego 739. L39 wraca do PKP Jeziorki.

Gmina Piaseczno poinformowała, że w związku planowanym na 12 marca połączeniem SKM do Piaseczna, trasa L39 zostanie przedłużona do stacji PKP Jeziorki.

– Teraz, kiedy sieć połączeń kolejowych ze stolicą ma zostać wzmocniona poprzez kursowanie Szybkiej Kolei Miejskiej, zainteresowanie mieszkańców dojazdami do stacji kolejowej rośnie. W związku z tym wystąpiliśmy do ZTM z wnioskiem o wydłużenie trasy linii L39 do stacji PKP Jeziorki – burmistrz Daniel Putkiewicz

– W związku z uruchomieniem buspasa oraz SKM i większym zainteresowaniem transportem publicznym, wystąpiliśmy również do ZTM z wnioskiem o przeanalizowanie możliwości uruchomienia dodatkowej linii (zwanej roboczo L39 bis) na trasie od Ronda Praw Kobiet przez Józefosław (przejazd ulicami Geodetów – Julianowską – Kameralną – Wilanowską – Cyraneczki – Ogrodową – Geodetów do ul. Energetycznej), następnie Energetyczną do ul. Puławskiej i dalej do PKP Jeziorki

– Linia taka zwiększyłaby częstotliwość kursowania autobusów na terenie samego Józefosławia i Julianowa, a jednocześnie umożliwi dojazd do Puławskiej, którą autobusy w kierunku Warszawy w godzinach szczytu kursują co kilka minut lub dojazd do stacji kolejowej PKP Jeziorki (SKM i Koleje Mazowieckie) -wiceburmistrz Robert Widz.

- Czekamy na wyliczenie kosztów utrzymania takiej linii i liczymy na to, że Rada Miejska podejmie decyzję o zwiększeniu budżetu na transport publiczny. Nowe połączenie autobusowe chcielibyśmy uruchomić wraz z wrześniową zmianą rozkładu jazdy – burmistrz Daniel Putkiewicz.

Od 11 lat Gmina Piaseczno nie jest w stanie przygotować trasy dla dłuższych autobusów 739:

„Nowa linia oznaczałaby zwiększenie liczby połączeń autobusowych dla Józefosławia i Julianowa i stanowiłaby alternatywę dla przeciążonej w godzinach porannego szczytu linii 739. Niestety nie ma możliwości uruchomienia autobusu przegubowego na linii 739.

Niezbędna do wprowadzenia tego typu pojazdu na trasę linii 739 przebudowa infrastruktury drogowej wymaga bowiem zarówno czasu, jak i niemałych środków. Niezbędna jest bowiem nie tylko budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Julianowskiej z ul. Przesmyckiego i ul. Techniczną (trwa projektowanie, pozwolenie na budowę spodziewane jest w połowie roku 2023), ale również przebudowa ulicy Wilanowskiej, której obecny stan nie pozwala na wprowadzenie ciężkiego taboru autobusowego. Ten problem ujawnił ostatni przejazd techniczny po ulicach Józefosławia.” – Gmina Piaseczno

– Projektujemy przebudowę ulicy Wilanowskiej, ale to będzie duża i bardzo kosztowna inwestycja. Oznacza to, że zanim możliwe będzie uruchomienie autobusu przegubowego na trasie linii 739, trzeba szukać rozwiązań alternatywnych. – Dlatego też rozpatrujemy uruchomienie dodatkowej linii „wahadłowej” z Józefosławia do PKP Jeziorki, która dowoziłaby pasażerów do ul. Puławskiej lub do pociągów SKM i KM na stacji PKP Jeziorki, z częstotliwością stanowiącą alternatywę dla zatłoczonej linii 739 – wiceburmistrz Robert Widz

Fragment protokołu ze spotkania z mieszkańcami z 2012 roku dotyczący przegubowych 739:

Pan Daniel Złamal oświadczył, że ZTM nie dysponuje większą liczbą autobusów, które mogłyby być wykorzystane w Józefosławiu i Julianowie.

Jest natomiast możliwe zastąpienie obecnie używanych autobusów krótkich – autobusami długimi (przegubowymi), przy niezmienionej liczbie kursów. Autobusy takie zabierają 100% więcej osób porównaniu z autobusami krótkimi.

W celu ustalenia, czy trasa linii 739 jest przystosowana do przyjęcia długich autobusów odbył się przejazd kontrolny autobusu 15-metrowego. W wyniku tego przejazdu stwierdzono, że w trzech miejscach trasa nie spełnia warunków zapewniających bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Są to: prawoskręt z Wilanowskiej w Geodetów, zakręt Wilanowska/Kameralna, zakręt Kameralna/Julianowska przy tzw. pętli (szczególnie prawoskręt). Dwa pierwsze skręty wymagają niewielkich poprawek, natomiast „pętla” wymaga dużo większej przeróbki.

Edit

CUD! Okazuje się, że jednak da się coś zrobić bez przebudowy i to przed wyborami samorządowymi. 11 lat ciężkiej analizy NASA przyniosło skutek !!! :)

Zastępca burmistrza Robert Widz:

„Transport publiczny w Gminie Piaseczno był dla nas zawsze priorytetem. Mamy aktualnie największą sieć połączeń ze wszystkich podwarszawskich gmin, a w projekcie przyszłorocznego budżetu rezerwujemy na ten cel blisko 30 mln zł.
W październiku 2022 r. na ul. Puławskiej Warszawa uruchomiła buspas, co skróciło czas przejazdu z Piaseczna do metra Wilanowska do 30 minut. Od marca 2023 na trasie Piaseczno – Warszawa co ok. 30 minut kursuje SKM, co z połączeniami realizowanymi przez Koleje Mazowieckie daje częstotliwość ok. 15 minut w godzinach porannego szczytu.

Nadal jednak mamy wyzwania – przepełnione autobusy, wypadające kursy na liniach L i wciąż mała częstotliwość kursów obsługujących południową część Gmina Piaseczno. Szczególnie dotkliwa sytuacja jest obecnie w Józefosławiu, gdzie w godzinach porannego szczytu w autobusie 739 jest ogromny tłok i często nie można nawet wejść do autobusu.

Dostrzegamy te problemy i cały czas w rozmowach z ZTM szukamy szukamy sposobów na poprawę sytuacji. W przypadku linii 739 najlepszym rozwiązaniem jest zastąpienie krótkich autobusów, autobusami przegubowymi, które są w stanie zabrać 2 razy więcej pasażerów. Jednak aby długi autobus mógł jeździć dotychczasową trasą potrzebna jest przebudowa niektórych ulic i skrzyżowań, a to oznacza, że nie jest to rozwiazanie możliwe do wdrożenia natychmiast.

Jednak okazuje się, że nie ma rzeczy niemożliwych! Po wielu wspólnych dyskusjach i analizach ZTM zaproponował rozwiązanie, które jest możliwe do uruchomienia ’na już’ i znakomicie poprawi sytuację przewozową w Józefosławiu.

Właśnie trwa briefing prasowy, na którym Pan Michał Olszewski Wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy i Daniel Putkiewicz Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno ogłaszają uruchomienie w godzinach porannego szczytu dodatkowych kursów autobusów przegubowych 739 na skróconej nieco trasie. Dzięki temu w jednej godzinie będzie 8 kursów, co ok. 6-9 minut, gdzie co drugi kurs będzie realizowany przez autobus przegubowy. To rozwiązanie zwiększa podaż miejsc prawie dwukrotnie!
ZTM planuje wprowadzenie tej zmiany w ciągu 2 tygodni.”

Więcej:

Zmniejszenie częstotliwości kursowania linii L39

Zastępca Burmistrza: „Co do 739 nie ma możliwości zwiększenia częstotliwości kursowania autobusów, jest to ograniczone dostępnością taboru”

Stacja PKP Józefosław ? Kiełbasa wyborcza czy realne szanse ?

Opłaty za gaz i ogrzewanie wzrosną o kilkaset procent – Burmistrz Piaseczna prosi o pomoc Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Nie będzie ławek i koszy bo nie ma miejsca, tereny zielone i znaki drogowe – interpelacja Hanny Krzyżewskiej

Piaseczno i Lesznowola porozumiały się w sprawie przebudowy ul. Kuropatwy

Lesznowola planuje budowę wiaduktu nad Puławską

W zeszłym roku policja odnotowała 310 interwencji na terenie Józefosławia i 87 w Julianowie

Radni uchwalili budżet na 2022 rok dla Józefosławia i Julianowa – Wilanowska, Geodetów, skatepark, Osiedlowa, Jutrzenki, Cyraneczki, Sasanki, Krótka, Lidii Wysockiej, Kuropatwy, 10 KDL i Klub Kultury

Ile kosztuje religia w ZSP Józefosław ?

Radna Katarzyna Krzyszkowska-Sut została sołtyską Józefosławia

Szczepienia na koronawirusa w Józefosławiu

Od 9 lat nie mogą stworzyć warunków dla przegubowych autobusów linii 739

Sołtys Józefosławia odpiera zarzuty radnego Widza

Ruch z Działkowej przeniesie się na Cyraneczki i 10 KDL

„Nie widziałem w gminie, aby sołtys jakiejś wsi w taki sposób dbał o jej interesy” – radny wytyka błędy Sołtysowi Józefosławia

Piaseczyńska Inkwizycja przeciwko diabelskim inicjacjom w Bibliotece

Ratusz zapowiada wytyczenie buspasa na Puławskiej

Od 2017 roku nie zdołano wybudować zbiorników retencyjnych

Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu Cyraneczki z Julianowską

Na przebudowę Geodetów zabrakło… 20 mln złotych

Radny Robert Widz z Józefosławia wbrew burmistrzowi nie zagłosuje za projektem stacji kolei dojazdowej przy Julianowskiej

Prawie 3,6 mln złotych na Cyraneczki i przedłużenie Kombatantów- 10KDL

Piaseczyńska drogówka kontroluje kierowców przy pomocy drona

W Józefosławiu policja zamiast złodziei złapała nastolatków z … marihuaną

„Najważniejsze, aby osoby odwiedzające Las Kabacki, nie puszczały psów luzem”

PINB uznał ulicę Działkową za samowolę budowlaną

Zakaz wprowadzania psów do parku niezgodny z prawem

Wzmożone patrole policji i ograniczenia na ul. Rekreacyjnej

Od 1 października 2020 zmiana stawki za odbiór odpadów

Radni PiS ostrzegają przed szatańską wizytą w Piasecznie

Józefosław z największą frekwencją – Wybory prezydenckie 2020

Metropolia Warszawa i MSWiA mobilizują (swoich?) wyborców

W budżetach samorządów metropolii warszawskiej ubędzie ponad 1,3 mld zł !!!

Jeszcze w tym roku będzie można dojechać Cyraneczki do Działkowej

Zakaz wyprowadzania psów w Lesie Kabackim

Lasy Miejskie tłumaczą powody wycinki drzew w Lesie Kabackim

Historia Lasu Kabackiego

31. rocznica katastrofy lotniczej w lesie kabackim

Więcej kursów 709 i brak przegubowych 739. Kierowcy nowej linii wahadłowej lekiem na brak kierowców L39

Podoba ci się:

Możliwość komentowania jest wyłączona.